Ministerstvo pôdohospodárstva nesúhlasí s tvrdeniami výrobcov pív a sladu, sladovníckeho jačmeňa je dostatok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jačmenný slad
Foto: ilustračné, Getty images

Rezort pôdohospodárstva sa ohradzuje voči vyjadreniam o tom, že sladovníckej vertikále sa agrorezort nevenuje a opomenul ju v materiáli, ktorý schválila vláda SR koncom roka pod názvom Koncepcie spoločných postupov pri budovaní moderného pôdohospodárstva v horizonte 2035.

Tvrdenia výkonného riaditeľa Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) Vladimíra Machalíka považuje rezort za nepravdivé a zavádzajúce. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie agrorezortu v tlačovej správe.

Riaditeľ samotnú víziu pripomienkoval

„Na uvedenej koncepcii spolupracoval ako jeden z konzultantov aj práve výkonný riaditeľ SZVPS, s ktorým sa uskutočnilo nejedno rokovanie niekoľkokrát, a do vízie boli zapracované aj jeho podklady a samotnú víziu v záverečnej fáze pripomienkoval,“ uviedol rezort, podľa ktorého sa vo vízii nachádza jedna kapitola venovaná vertikále obilnín s názvom Pestovanie obilnín a ich spracovanie v mlynskom priemysle a využitie v druhospracovateľskom priemysle.

V rámci nej je zahrnutý aj sladovnícky a pivovarský priemysel, ktorého zástupcom je výkonný riaditeľ SZVPS.

Suroviny je dostatok

„V ďalšom tvrdení o tom, že sedem sladovní na Slovensku plánuje spotrebovať 370-tisíc ton sladovníckeho jačmeňa, agrorezort chce zdôrazniť, že tejto komodity na Slovensku produkujeme 660-tisíc ton, čo znamená, že suroviny je dostatok. Problémom, ktorý na trhu existuje je cena tejto suroviny. Tá je otázkou ponuky a dopytu. Ak by sladovne mali dobre a motivačne nastavenú politiku pre pestovateľov sladovníckeho jačmeňa, nemali by problémy so surovinou. Aj poľnohospodár je hospodár a pozerá sa na cenovú hladinu tej ktorej komodity. Pestuje takú plodinu, z ktorej v danom roku očakáva vyšší zisk na hektár,“ uzavrel rezort.

Vladimír Machalík za éry ministerky Gabriely Matečnej viedol komunikáciu agrorezortu a preto si jeho tvrdenia vysvetľuje ako politickú fabuláciu.

Náročná situácia v sektore

Výrobcovia piva a sladu upozornili, na to, že je nevyhnutné, aby štát pracoval na podpore pestovania jačmeňa na Slovensku.

„Sladovnícky jačmeň, špičkový slad i kvalitné pivo majú na Slovensku dlhú tradíciu. Je však nevyhnutné, aby sa budúcnosťou tejto oblasti začal zaoberať aj štát, ktorý na jej udržanie nemá žiadnu stratégiu. Jednej z posledných funkčných vertikál, v ktorej sa vyrobí od poľa až na stôl všetko na Slovensku, agrorezort pri príprave Koncepcie spoločných postupov pri budovaní moderného pôdohospodárstva v horizonte 2035 nevenoval ani jedinú kapitolu. Veríme, že sa to v budúcnosti zmení a táto silná a úspešná oblasť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva bude mať náležitú podporu zo strany štátu,“ podčiarkol Machalík s tým, že tento rok plánuje sedem slovenských sladovní spotrebovať približne 370-tisíc ton sladovníckeho jačmeňa.

„Situácia v poľnohospodárstve i v sladovnícko-pivovarníckom sektore je vzhľadom na rastúce náklady náročná. Zároveň však spolu s našimi pestovateľmi i pivovarmi vnímame záväzok, ktorým je pestovanie a produkcia najúspešnejšej exportnej poľnohospodárskej komodity po prvom spracovaní, slovenského sladu. Ten má špičkové meno v celej Európe a chceme, aby tomu tak bolo aj do budúcnosti. Nevyhnutná je však podpora štátu, ktorá zatiaľ absentuje a zároveň podpora digitalizácie poľnohospodárstva,“ skonštatoval predseda Sladovníckej sekcie SZVPS Tomáš Ševčík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela MatečnáTomáš ŠevčíkVladimír Machalík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovenské združenie výrobcov piva a sladuVláda SR