Kto bude znášať tlak počas najbližších troch mesiacov? Pýtajú sa potravinári a zastropovanie cien vnímajú ako podraz

Potraviny, graf, obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) a Únia potravinárov Slovenska (ÚPS) vnímajú dohodu zastropovania cien vybraných potravín medzi agrorezortom a obchodnými reťazcami ako podraz voči slovenským výrobcom potravín.

Zásadná zmena v rámci cenotvorby

Ako uviedli, zastropovanie cien bez korektnej a odbornej diskusie s potravinármi nemá nič spoločné s dobrými vzťahmi.

Podľa slovenských potravinárov zastropovanie cien pri vybraných potravinách môže byť diskutabilné aj z pohľadu možného porušenia pravidiel hospodárskej súťaže. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

SPPK a ÚPS sú pobúrení, pretože aj keď ide o zásadnú zmenu v rámci cenotvorby potravín, so slovenskými potravinármi dopredu o nej ministerstvo ani obchodníci nerokovali.

Tlak zo strany obchodníkov

Potravinári nemali žiadne oficiálne informácie o tom, že sa pripravuje takáto iniciatíva. „Prvýkrát sa o stropovaní dozvedeli minulý týždeň v piatok /17. marca/, kedy boli pozvaní na rokovanie so zástupcami ministerstva a obchodníkmi a kedy im boli predložené informácie ohľadom fixných cien. O tejto iniciatíve teda boli naši potravinári po prvýkrát informovaní v piatok, a to len necelú hodinu pred konaním tlačovej besedy k tejto téme. Materiál o nás bez nás, hoci v ňom má ísť najmä o slovenské potraviny,“ uviedla hovorkyňa.

Slovenskí potravinári zaznamenali minulý týždeň niekoľko hodín pred oficiálnym ohlásením stropovania cien tlak zo strany obchodníkov na zníženie odbytových cien niektorých druhov potravín. Odmietame, aby sa cenový tlak takýmto spôsobom prenášal priamo na plecia potravinárov. Kto bude znášať cenový tlak počas najbližších troch mesiacov? Potravinári, upresnila Holéciová.

Dodala, že ministerstvo sa nepokúsilo spolupracovať s potravinármi a hľadať riešenia na rastúcu infláciu. Potravinári odmietajú, aby nemali dopredu k dispozícii zoznam vybraných potravín, ktorých sa stopovanie týka. „Chýbajú nám základné informácie, o ktoré potraviny má ísť,“ uzavrela hovorkyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Holéciová
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraÚHS Únia hydinárov Slovenska