Obchodné reťazce a Vlčan si podľa pekárov robia z ľudí srandu, poukázali na ceny chleba a pečiva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Samuel Vlčan
Exminister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Obchodné reťazce a poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan si robia z ľudí dobrý deň. Ceny chleba a pečiva zákazníkom zvýšili tesne pred vyhlásením „Protiinflačnej garancie“.

Členovia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) ďalej tvrdia, že nebudú doplácať na snahu o vyššie zisky dodávateľov energií či obchodných reťazcov.

Populistické návrhy

A verejne odmietajú predvolebné potravinové kampane založené na populistických návrhoch. Informoval o tom v tlačovej správe predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.

„Pekári, cukrári a cestovinári zažili v roku 2022 vôbec najťažší rok od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Štát nás nijako nepodporil a bol doslova slepý a hluchý. Sme však z dobrého cesta a preto sme sa nevzdali a bojujeme za našich viac ako 12 200 zamestnancov a milióny slovenských spotrebiteľov ďalej,“ upozorňuje Milan Lapšanský.

Zároveň dodáva, že zväz nebude akceptovať žiadne vysávanie rozpočtov špekulatívnymi praktikami dodávateľov energií, nenásytnými obchodnými reťazcami či populistickými návrhmi politikov.

Zastropovanie cien vybraných výrobkov

Príkladom populistickej politickej aktivity je podľa SZPCC aj akcia ministra Samuela Vlčana s obchodnými reťazcami. Agrorezort v piatok uzavrel dohodu o zastropovaní cien vybraných výrobkov, tzv. „Protiinflačnú garanciu“ na tri mesiace.

Pár dní pred podpisom pekári podľa zväzu zaznamenali 10-percentné zdraženie ich výrobkov na pultoch viacerých zahraničných reťazcov. Vo viacerých obchodoch išlo o rovnaké zdraženie identického pekárskeho sortimentu, čo môže podľa SZPCC vytvárať podozrenie z kartelovej dohody a toto konanie by mal preveriť Protimonopolný úrad SR.

Potravinári sú v prípade, že bude pokračovať zhoršovanie podnikateľského prostredia, alebo neoprávnený nátlak na potravinárov, pripravení prehodnotiť štrajkovú pohotovosť.

„Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári upozorňujú spotrebiteľov, že ak sa ceny potravín stanú témou predvolebného boja a politici začnú voličom ťahať pod nos medové motúzy vo forme memoránd či populistických návrhov s dopadmi na náš sektor, nenecháme si to pre seba a budeme ukazovať verejnosti konkrétnych patrónov týchto opatrení,“ uzavrel Lapšanský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie SZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov