Voľby by vyhral Hlas-SD, progresívci sú tesne za OĽaNO a Za ľudí majú dve percentá

Pellegrini, Matovič, Majerský, Fico, Kotleba, Bihariová, Sulík, Kollár
Foto: SITA - koláž WBN.

Voľby by začiatkom apríla vyhrala strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) so ziskom 18,9 percenta. Druhé miesto obsadil Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), ktorému by svoj hlas odovzdalo 14,5 percenta voličov.

V prvej trojke aj SaS

Na tretom mieste sa umiestnila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú by volilo 14 percent oslovených. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre reláciu Na hrane televízie Joj uskutočnila agentúra Ako od 5. do 11. apríla na vzorke 1 000 respondentov.

Do Národnej rady SR by sa dostalo osem politických subjektov. Na ďalších miestach sa umiestnili hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (8,9 percenta), hnutie Progresívne Slovensko (8,7 percenta), Sme rodina (6,6 percenta), Kresťanskodemokratické hnutie (6,5 percenta) a Republika (6,2 percenta).

SNS má takmer štyri percentá

Naopak, pred bránami parlamentu by ostali Slovenská národná strana (3,9 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (3 percentá), Szövetség – Aliancia (2,6 percenta), Maďarské fórum (2,1 percenta) či strana Za ľudí (2 percentá).

Prieskum vypracovali podľa medzinárodných štandardov kvality Wapor, Esomar a štandardov Slovenskej Asociácie Výskumných Agentúr (SAVA), ktorých je agentúra Ako členom.

Respondentom v prieskume položili otázku: „Skúste si prestaviť, že by sa teraz najbližší víkend znovu konali parlamentné voľby do NR SR. Išli by ste voliť? A ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Prečítam vám strany v náhodnom poradí alebo môžete menovať aj nejakú inú.“

Z celkového počtu účastníkov prieskumu by 66,3 percenta vedelo, koho by šlo voliť, 13,1 percenta by nešlo voliť, 19 percent nevedelo odpovedať a zvyšných 1,6 percenta nechcelo odpovedať.

Názov politického subjektu Preferencie v % Počet mandátov v NR SR
Hlas-SD 18,9% 34
Smer-SD 14,5% 26
SaS 14,0% 25
OĽaNO 8,9% 16
Progresívne Slovensko 8,7% 15
Sme rodina 6,6% 12
KDH 6,5% 11
Republika 6,2% 11
SNS 3,9%
ĽSNS 3,0%
Szövetség – Aliancia 2,6%
Maďarské fórum 2,1%
Za ľudí 2,0%
Dobrá voľba a Umiernení 0,9%
Spolu-OD 0,6%
Strana zelených 0,2%
KSS 0,2%
ODS 0,2%
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Agentúra AKODobrá voľba a UmierneníHlas - sociálna demokraciaHnutie RepublikaKDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoMaďarské fórumOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná stranaSzövetség - AlianciaZa ľudí