Vojna na Ukrajine: Putin rozhoduje o ofenzíve, Macron prisľúbil Zelenskému zbrane a našli nezvestného Čecha (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Charkov
Zničené domy a auto po ruskom ostreľovaní v Charkove. Foto: SITA/AP.

Ruský prezident Vladimir Putin a náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Ruska, generál Valerij Gerasimov podľa všetkého priamo zasahujú do ofenzívy na Ukrajine a robia taktické rozhodnutia, ktoré by inak robili nižšie postavení dôstojníci. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na západný vojenský zdroj, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

K zriedkavej verejnej kritike vedenia ruských vojenských operácií na Ukrajine sa odhodlal bývalý popredný ruský dôstojník. Ako referuje spravodajský web CNN, Michail Chodarenok v štátnej televízii zároveň varoval, že situácia sa pre Rusko ešte zhorší.

„Nepime ´informačné lieky na upokojenie´ o nejakom morálnom alebo psychologickom kolapse ukrajinských ozbrojených síl,“ povedal plukovník vo výslužbe vo vysielaní ruského Prvého kanála. „Nič z toho sa nepribližuje realite,“ dodal.

Terajšie prerušenie mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom podľa Kyjeva zavinila neschopnosť Moskvy nájsť oblasti pre kompromis. „Proces vyjednávania je zastavený,“ uviedol poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak vo vyhlásení, ktoré zverejnil úrad prezidenta.

Podoľak, ktorý je zároveň hlavným vyjednávačom Kyjeva na rokovaniach s ruskou delegáciou, povedal, že sa nezdá, že Rusko pochopilo, že vojna „už neprebieha podľa jeho pravidiel, jeho časového harmonogramu a jeho plánov“. Informuje o tom portál bbc.com.

„Strategickým cieľom Rusov je: všetko alebo nič,“ povedal Podoľak, čím naznačil, že na strane Moskvy zatiaľ neexistuje priestor pre flexibilitu. Rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou od 24. februára, čiže od začiatku ruskej invázie, sa konali pravidelne, a to osobne aj prostredníctvom videohovorov. Doteraz však nepriniesli žiadny pozitívny výsledok.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko potvrdil, že v súčasnosti sa mierové vyjednávania nekonajú „v žiadnej forme“. Podľa neho Ukrajina „prakticky odišla z rokovaní“.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

V neoznačenom hrobe pri Makarive neďaleko hlavného mesta Kyjev našli v neoznačenom hrobe telá troch mužov. Ako informuje web spravodajskej ČT24 s odvolaním na denník Ukrajinská pravda, jeden z nich mal u seba dokumenty, z ktorých podľa polície vyplýva, že ide o občana Českej republiky. Má ísť o vodiča kamiónu, ktorý na Ukrajine pomáhal ako dobrovoľník.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Utorňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v stredu.

21:23 Až 86 % Ukrajincov podporuje vstup do Európskej únie a 76 % chce integráciu Ukrajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Ako referuje web Kyiv Independent, vyplýva to z prieskumu ukrajinskej mimovládnej organizácie Rejting. Od februára taktiež stúpla popularita ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, a to z 50 na 93 %.

20:54 Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorňajšom telefonáte s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským prisľúbil dodanie ďalších zbraní Ukrajine v nasledujúcich dňoch.

Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na vyhlásenie Elyzejského paláca. Macron potvrdil, že dodávky zbraní zo strany Francúzska budú „pokračovať a budú v nasledujúcich dňoch a týždňoch naberať na intenzite, rovnako ako dodávky humanitárnej pomoci,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Obaja prezidenti diskutovali taktiež o evakuácii oceliarne Azovstaľ, ako aj o „problémoch potravinovej bezpečnosti a možných spôsoboch, ako umožniť vývoz ukrajinského obilia, od ktorého je závislá veľká časť sveta“.

France Macron Putin
Francúzsky prezident Emmanuel Macron a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, AP Photo/Efrem Lukatsky, File

20:29 Medzinárodný trestný súd (ICC) vyslal na Ukrajinu tím 42 vyšetrovateľov, forenzných expertov a pomocného personálu. Ako referuje spravodajský web BBC, v podaní ICC je to dosiaľ najväčšie nasadenie personálu na jednom mieste.

Hlavný prokurátor ICC Karim Khan vyhlásil, že vyšetrovatelia budú zhromažďovať svedectvá o vojenských útokoch, ktoré môžu predstavovať vojnové zločiny. Forenzní experti budú spolupracovať s ukrajinskými úradmi na zmapovaní existujúcich skutkov a doterajších dôkazov.

„Teraz viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme ukázať zákon v praxi. Je nevyhnutné, aby sme ukázali pozostalým a rodinám obetí, že medzinárodné právo je relevantné, a poskytli im určitú mieru útechy v tomto procese spravodlivosti,“ poznamenal Khan.

Jeho tím bude spolupracovať s francúzskymi expertmi a odborníkmi vyslanými inými štátmi. Zároveň poďakoval holandskej vláde za podporu misie a za to, že uľahčila vyslanie holandských národných expertov.

20:11 K zriedkavej verejnej kritike vedenia ruských vojenských operácií na Ukrajine sa odhodlal bývalý popredný ruský dôstojník.

Ako referuje spravodajský web CNN, Michail Chodarenok v štátnej televízii zároveň varoval, že situácia sa pre Rusko ešte zhorší. „Nepime ´informačné lieky na upokojenie´ o nejakom morálnom alebo psychologickom kolapse ukrajinských ozbrojených síl,“ povedal plukovník vo výslužbe vo vysielaní ruského Prvého kanála. „Nič z toho sa nepribližuje realite,“ dodal.

19:42 Ruský vicepremiér Marat Chusnullin navštívil v utorok Chersonskú oblasť na juhu Ukrajiny, čo predstavuje znak zvyšujúceho sa vplyvu Ruska v tomto regióne. Chersonská oblasť sa nachádza na juhu Ukrajiny mimo oblastí, na ktoré si nárokujú Ruskom podporovaní separatisti a už niekoľko týždňov je pod kontrolou ruských síl.

Chusnullin podľa agentúry RIA Novosti povedal, že Cherson by mohol zaujať „dôstojné miesto v našej ruskej rodine“. Povedal tiež, že Rusko organizuje opravy ciest a mostov a naznačil, že produkty z prevažne poľnohospodárskeho regiónu by sa mohli vyvážať do Ruska.

Kremľom dosadený politik v Chersonskej oblasti minulý týždeň povedal, že tamojší predstavitelia plánujú apelovať na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby tento región začlenil do Ruska.

19:17 Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová v utorok vyjadrila nádej, že 264 mariupoľských obrancov z oceliarne Azovstaľ bude vymenených za ruských vojnových zajatcov. Verí, že sa tak udeje napriek poznámkam predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina, ktorý ich označil za „zločincov“, ktorí by mali „čeliť spravodlivosti“.

Maľarová na utorkovom brífingu uviedla, že Volodinov komentár je politické vyhlásenie „koncipované ako vnútorná propaganda, so zreteľom na vnútorné politické procesy v Ruskej federácii“. Dodala, že z pohľadu Ukrajiny už trvá proces vyjednávania aj samotná záchranná operácia.

Volodin nazval bojovníkov z Azovstaľu „nacistickými zločincami“, ktorí by mali byť vylúčení z akýchkoľvek budúcich výmen. Povedal, že sú to „vojnoví zločinci“ a Rusko „musí urobiť všetko, aby ich postavilo pred súd“.

18:55  Terajšie prerušenie mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom podľa Kyjeva zavinila neschopnosť Moskvy nájsť oblasti pre kompromis. „Proces vyjednávania je zastavený,“ uviedol poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak vo vyhlásení, ktoré zverejnil úrad prezidenta.

17:25 Niektoré európske krajiny sa nemôžu vzdať ruskej ropy. Ako referuje spravodajský web CNN, v utorok to vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Európske krajiny pokračujú v zavádzaní nových sankcií na trhoch s ropou a plynom. To všetko vedie k inflácii, ale namiesto priznania vlastných chýb hľadajú niekoho, koho by mohli obviniť,“ povedal Putin počas stretnutia, ktoré sa týkalo ropného priemyslu.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

15:59 Rusko vyhostí dvoch fínskych diplomatov a vystúpi z Rady štátov Baltského mora. Moskva tak učinila po tom, ako jej severskí susedia Fínsko a Švédsko prejavili ambíciu vstúpiť do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Rusko tiež opúšťa Radu štátov Baltského mora. Moskva tvrdí, že členské štáty Európskej únie a NATO sa snažili využiť toto zoskupenie ako „nástroj protiruskej politiky“.

15:48 Fínsky parlament schválil návrh, aby krajina požiadala o vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Informuje o tom spravodajský portál CNN. „Parlament podporuje fínsku prihlášku do NATO,“ oznámili prostredníctvom oficiálneho účtu fínskeho parlamentu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Návrh prešiel v pomere 188 hlasov za a osem proti. Švédska ministerka zahraničia Ann Linde v utorok podpísala formálnu žiadosť o vstup NATO.

Finland Nato
Rokovanie fínskeho parlamentu o vstupe krajiny do NATO. Foto: SITA/AP

14:59 Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský kritizoval maďarskú vládu za jej prístup k Rusku. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Lipavský prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twiter po tom, ako Viktor Orbán v pondelok znovu zložil premiérsky sľub, napísal, že maďarské rozhodnutie nepodporiť sankcie zamerané na ruský export energií je „neprijateľné“. Dodal, že Európa musí byť jednotnejšia ako kedykoľvek predtým.

Jan Lipavský
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Foto: SITA/AP

14:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj diskutoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom o situácii na vojnovom fronte. Lídri tiež hovorili o posilnení sankcií a tlaku na Rusko, ako aj vyhliadkach na mier.

Zelenskyj to uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter s tým, že rozhovory s nemeckým kancelárom boli produktívne. Zároveň sa poďakoval za nemeckú podporu Ukrajiny, vrátane tej vojenskej, a vyjadril sa, že sa sa tešia „na ďalšiu pomoc Nemecka na ceste Ukrajiny k plnému členstvu v EÚ“.

13:27 Ukrajinskí vojaci naďalej postupujú na sever a severovýchod od Charkova. Ako referuje spravodajský web CNN, podľa šéfa regionálnej vojenskej správy Oleha Synjehubova niekoľko týždňov trvajúci protiútok naberá na tempe.

Synjehubov v utorok pre ukrajinskú televíziu povedal, že boje trvajú severovýchodne od druhého najväčšieho ukrajinského mesta, smerom k mestu Vovčansk pozdĺž rusko-ukrajinskej hranice. Mesto sa stalo zásobovacím uzlom pre ruské sily, ktoré sa snažia udržať ofenzívu ďalej na juh do Doneckej a Luhanskej oblasti. Prerušenie tejto zásobovacej trasy by mohlo ohroziť schopnosť Rusov posilniť ofenzívu na Slovjansk a Kramatorsk.

Podľa Synjehubova ukrajinský postup pomohol znížiť, no nie úplne eliminovať, útoky ruského delostrelectva na Charkiv. „Ostatné dva týždne bolo relatívne ticho. Nepriateľ však niekedy zasiahne delostrelectvom,“ poznamenal a dodal, že pokračuje ostreľovanie ďalších lokalít v Charkovskej oblasti.

13:20 Ruská agresia na Ukrajine silne vplýva na energetický sektor, pričom diverzifikácia zdrojov ropy a zemného plynu je nevyhnutná. Ako informoval Úrad vlády SR, premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa na tom zhodol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/AP.

12:43 Švédska ministerka zahraničia Ann Linde v utorok podpísala formálnu žiadosť o vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Stalo sa tak deň po tom, čo Švédsko oznámilo, že sa bude usilovať o členstvo vo vojenskej aliancii. „Mám pocit, že sme urobili rozhodnutie, ktoré je pre Švédsko najlepšie,“ vyjadrila sa ministerka pri podpisovaní dokumentu, ktorý odošlú generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi.

Úsilie o vstup do NATO avizovalo aj susedné Fínsko. Tam by v utorok mali poslanci formálne podporiť rozhodnutie lídrov krajiny o podaní žiadosti. Severskí susedia sa rozhodli vstúpiť do NATO a ukončiť svoju dlhodobú neutralitu po ruskej invázii na Ukrajinu.

Do Švédska v utorok pricestoval fínsky prezident Sauli Niinistö, ktorého privítali švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia. Niinistö by mal vystúpiť pred švédskym parlamentom a predpokladá sa, že sa v prejave sústredí na NATO. V agende má tiež stretnutie s premiérkou Magdalenou Andersson.

Ann Linde, NATO
Švédska ministerka zahraničia Ann Linde v utorok podpísala formálnu žiadosť o vstup do NATO. Foto: SITA/AP

12:22 Zástupcovia slovenského priemyslu vyzývajú predstaviteľov štátu, aby zabezpečili dostatok plynu pre chod slovenskej ekonomiky. Ako zdôraznil predseda Klubu 500 Vladimír Soták, vláda, parlament, ako aj minister hospodárstva by mali urobiť všetko pre bezproblémový chod slovenskej ekonomiky a výroby našich fabrík.

Vladimír Soták
Predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Foto: SITA/Branislav Bibel

12:06 Slovenskú ekonomiku bude podľa analytikov ďalej spomaľovať vojnový konflikt. I keď podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR naša ekonomika v prvom kvartáli medziročne vzrástla o 3,1 % a tempo rastu sa oproti predchádzajúcim dvom kvartálom zrýchlilo. Riziká však súvisia s negatívnymi dopadmi vojny na Ukrajine, či už priamymi alebo nepriamymi.

11:53 Ruské strely, ktoré v noci udreli na západe Ukrajiny, poškodili železničnú infraštruktúru blízko hranice s Poľskom. Šéf ľvovskej vojenskej samosprávy Maksym Kozyckyj uviedol, že zasiahnuté miesto je blízko mesta Javoriv, kde sa nachádza aj veľká vojenská základňa. Z oblasti podľa jeho slov nehlásia obete. Systémy protivzdušnej obrany zostrelili tri rakety, dodal. Informuje o tom na svojom webe spravodajská televízia CNN.

Starosta Ľvova Andrij Sadovyj informoval, že mesto nočné útoky nezasiahli. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že v regióne boli cez noc dve raketové salvy a protivzdušná obrana fungovala dobre.

Od začiatku vojny na Ukrajine Rusi zasiahli Javoriv najmenej trikrát. Pri prvom útoku 13. marca, ktorého terčom bola vojenská základňa, zomrelo viac ako 30 ľudí. Aj Ľvov bol v ostatných týždňoch terčom ruských raketových úderov, okrem iného aj tamojší závod na lietadlové súčiastky, skladisko paliva a niekoľko elektrických rozvodní.

11:10 Ukrajinská armáda oznámila, že pracuje na evakuácii zostávajúcich vojakov v oceliarni Azovstaľ, ktorej obranu po mesiacoch bombardovania končí.

Generálny štáb ukrajinských síl vo vyhlásení uviedol, že „posádka ‚Mariupoľ‘ splnila svoju bojovú misiu“ a najvyššie vojenské velenie nariadilo veliteľom jednotiek umiestnených v Azovstale, aby zachránili životy vojakov. Predpokladá sa, že vo vnútri závodu bolo zhruba 600 vojakov, ale nie je jasné, koľko ich zostalo, informuje spravodajský portál BBC.

V pondelok v noci z Azovstaľu evakuovali na Ruskom kontrolované územia 264 ukrajinských bojovníkov. Očakáva sa, že ich vymenia za ruských vojnových zajatcov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa nadránom vo svojom prejave vyjadril, že dúfa, že budú schopní „zachrániť životy našich chlapcov“ a okrem iného poznamenal, že „Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov nažive“.

10:52 Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn nepredpokladá, že Turecko, napriek námietkam prezidenta, zabráni vstupu Švédska a Fínska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). So vstupom nových krajín do NATO musí súhlasiť všetkých 30 súčasných členov aliancie.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však vyhlásil, že Švédsko a Fínsko nedokázali zaujať jasný postoj voči kurdským militantom a iným organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristické.

Dlhoročný šéf luxemburskej diplomacie však pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk v utorok vyslovil podozrenie, že Erdogan len „dvíha cenu“ za členstvo dvoch severských krajín. „Som presvedčený, že nakoniec to Turecko nemôže zabrzdiť,“ povedal Asselborn a dodal: „Zaberie to určitý čas, dúfam, že nie príliš dlhý.“

10:44 Ruský prezident Vladimir Putin a náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Ruska, generál Valerij Gerasimov podľa všetkého priamo zasahujú do ofenzívy na Ukrajine a robia taktické rozhodnutia, ktoré by inak robili nižšie postavení dôstojníci.

Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na západný vojenský zdroj, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity. Putin s Gerasimovom podľa jeho slov rozhodujú o pohybe vojakov v Donbase, východoukrajinskom regióne, ktorý je stredobodom ruskej vojenskej ofenzívy.

Už od neúspechov ruskej armády na severe Ukrajiny a v okolí Kyjeva sa objavujú náznaky, že by sa Putin mohol viac angažovať v každodennej činnosti vojenskej kampane. Tiež sa nedávno začalo špekulovať o tom, že Gerasimova odsunuli do úzadia, čo sprevádzajú aj nepodložené klebety o jeho možnom zranení v Donbase. Spomenutý západný predstaviteľ však povedal, že generál naďalej dáva rozkazy.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Michail Klimentjev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

9:58 Váhanie v otázke integrácie západného Balkánu do európskych štruktúr by v našom bezprostrednom susedstve mohlo vytvoriť priestor pre destabilizačné vplyvy. Na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli to v pondelok 16. mája skonštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS).

9:25 Slovensko-ukrajinskú hranicu prekročilo v pondelok na vstupe do Slovenskej republiky viac ako 2400 osôb. Z toho bolo 695 mužov, 1 362 žien a 380 detí. O dočasné útočisko požiadalo 300 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v pondelok takmer 2 800 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 57 policajtov, 69 hasičov, piati colníci, 150 vojakov, 119 dobrovoľníkov, dvaja kňazi a 18 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 15 autobusov, ktoré prepravili 152 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 20 osôb.

Celkovo už od začiatku konfliktu prekročilo slovensko-ukrajinskú hranicu na vstupe do SR viac ako 430-tisíc osôb, o dočasné útočisko požiadalo viac ako 76-tisíc z nich. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 171-tisíc osôb.

8:47 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) víta oznámenie švédskej premiérky Magdaleny Andersson, že jej krajina podá prihlášku do Organizácie severoatlantickej zmluvy (NATO). Ako uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, napriek tomu, že Švédsko a Fínsko si desaťročia zakladali na neutralite, ruská invázia ich donútila toto rozhodnutie prehodnotiť. „Bezpečnosť ich občanov zoči voči hrozbe z Moskvy je totiž na prvom mieste. Veľmi radi podporíme prijatie Švédska aj Fínska, ktoré ešte viac posilní ochranu nášho kontinentu,“ doplnil Heger.

OCENENIE: Alexander Dubček - ľudská tvár politiky
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

8:32 V neoznačenom hrobe pri Makarive neďaleko hlavného mesta Kyjev našli v neoznačenom hrobe telá troch mužov. Ako informuje web spravodajskej ČT24 s odvolaním na denník Ukrajinská pravda, jeden z nich mal u seba dokumenty, z ktorých podľa polície vyplýva, že ide o občana Českej republiky. Má ísť o vodiča kamiónu, ktorý na Ukrajine pomáhal ako dobrovoľník.

8:02 Maďarský premiér trvá na tom, že jeho krajina nepodporí akékoľvek sankcie, ktoré by negatívne ovplyvnili jej energetickú bezpečnosť.

Viktor Orbán v maďarskom parlamente v pondelok vyhlásil, že Maďarsko nebude blokovať sankcie Európskej únie (EÚ), pokiaľ „neprekročia červenú čiaru hospodárskej ochrany Maďarska“. To podľa neho znamená, že nesmú ohroziť energetickú bezpečnosť krajiny. Lídri EÚ sú podľa Orbána „presvedčení, že európske sankcie prinútia Rusko padnúť na kolená“. „Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažím, nepamätám si, že by nejaká kontinentálna blokáda bola niekedy úspešná,“ skonštatoval.

Predstavitelia EÚ pokračujú v presadzovaní embarga na ruskú ropu. Orbánova vláda však zostáva neoblomná vo svojom odmietaní sankcií na ruské energie a jej názor nezmenili ani ponuky z Bruselu, že by Maďarsko dostalo výnimku na neskoršie odstúpenie od ruského dovozu.

Hungary Orban
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: archívne, SITA/AP.

7:42 Turecký prezident v pondelok zopakoval, že nepodporí vstup Fínska a Švédska do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Niekoľko hodín po tom, čo Štokholm oznámil, že s Fínskom požiada o členstvo v aliancii, Recep Tayyip Erdogan povedal, že severské krajiny nemusia ani posielať svoje delegácie do Turecka, aby zmenili jeho názor. Svoj postoj odôvodňuje tým, že krajiny poskytujú útočisko kurdským militantom a ďalším organizáciám, ktoré Ankara považuje za teroristov, informuje spravodajský portál BBC.

Erdoganova vláda sa tiež zaviazala blokovať uchádzačov do NATO, ktorí na Ankaru uvalili sankcie. V roku 2019 Fínsko a Švédsko na ňu po vpáde do Sýrie uvalili zbrojné embargo. Fínsky minister zahraničia Pekka Haavisto v pondelok v parlamente v Helsinkách povedal, že je prekvapený z postoja Turecka. Dodal tiež, že jeho vláda nemá záujem o vyjednávanie s Erdoganom.

Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: SITA/AP

7:24 Ruské sily v noci z pondelka na utorok ostreľovali vojenskú infraštruktúru v Javorovskom rajóne na západe Ukrajiny pri hraniciach s Poľskom. Informoval o tom šéf Ľvovskej vojenskej samosprávy Maksym Kozyckyj. Tím agentúry AP a svedkovia v meste Ľvov po polnoci videli žiaru z explózií západne od mesta, ktorú sprevádzalo vzdialené dunenie a neskôr aj pach horenia. Svedkovia narátali najmenej osem výbuchov. Ľvovský starosta Andrij Sadovyj na sociálnej sieti Facebook napísal, že nemajú potvrdené, že by rakety zasiahli aj Ľvov.

7:12 Viac ako 260 ukrajinských bojovníkov v pondelok evakuovali z obliehanej oceliarne Azovstaľ v ukrajinskom meste Mariupoľ do oblastí pod kontrolou Ruska.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hannna Maľarová informovala, že 53 vážne zranených bojovníkov vzali do nemocnice v Novoazovsku a ďalších 211 odviezli cez humanitárny koridor do Olenivky. Ukrajina podľa nej pracuje na výmene zajatcov, aby sa mohli vrátiť domov. Maľarová tiež povedala, že pracujú na záchrane zostávajúcich bojovníkov v oceliarni a pochválila vojakov, že splnili svoju misiu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poznamenal, že evakuácia vojakom zachránila život, pretože „Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov nažive, to je náš princíp“. Ako tiež povedal, pracujú na tom, aby obrancov Mariupoľa priviedli domov a to si vyžaduje delikátnosť a čas.

7:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj