Minister Korčok odovzdal v Moldavsku šek v hodnote 50-tisíc eur, pomôže ťažko chorým deťom z Ukrajiny

Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok odovzdáva symbolický šek v hodnote 50-tisíc eur riaditeľovi Inštitútu urgentnej medicíny v moldavskom Kišiňove. Foto: www.facebook.com

Symbolický šek v hodnote 50-tisíc eur odovzdal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) riaditeľovi Inštitútu urgentnej medicíny v moldavskom Kišiňove, ktoré poskytuje starostlivosť pre ťažko choré deti z ukrajinských rodín, ktoré utiekli pred vojenským konfliktom. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu diplomacie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Rokovali o viacerých témach

Minister Korčok spolu s ministrami zahraničných vecí Česka Janom Lipavským a Rakúska Alexandrom Schallenbergom v piatok navštívili Moldavskú republiku. V hlavnom meste Kišiňov ministri rokovali s rezortným partnerom Nicu Popescom o utečeneckej kríze, energetike, či regionálnej bezpečnosti v súvislosti s pokračujúcou vojenskou inváziou Ruska na území Ukrajiny.

Popescu ocenil návštevu ministrov ako jasný prejav solidarity s Moldavskom. Ministri spolu diskutovali aj o vzťahoch EÚ – Moldavsko. Stretli sa s prezidentkou Maiou Sandu a tiež premiérkou Nataliou Gavrilitou.

Deťom zabezpečia dialýzu

Ministri navštívili utečenecké centrum v areáli výstaviska Moldexpo, ktoré je aktuálne najväčším svojho druhu v Moldavsku.

„Rovnako ako počas pandémie COVID-19 Slovensko pomáha Moldavsku aj teraz. Tridsať detských pacientov z Ukrajiny trpiacich vážnymi poškodeniami obličiek bude mať s finančným prispením SR zabezpečenú nákladnú, no nevyhnutnú dialýzu. Stali sme sa tak prvou krajinou od začiatku utečeneckej krízy, ktorá v Moldavsku priamo finančne podporila poskytovanie špecializovanej zdravotnej starostlivosti pre deti utečencov,“ zdôraznil minister Korčok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SchallenbergIvan KorčokJán LipavskýMaia SanduNatalia Gavrilita
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR