Blogerka z fotografií bombardovanej nemocnice na ruskom videu vyvracia skutočnosti z útoku (video)

Russia Ukraine War Blogger stands outside a maternity hospital that was damaged by shelling in Mariupol, Ukraine, Wednesday, March 9, 2022. Vishegirskaya, a Ukrainian beauty blogger who Russian officials accused of being a crisis actor when she was photographed in the rubble of a Mariupol maternity hospital a month earlier, has emerged in new videos that are fueling fresh misinformation about the attack.
Marianna Vishegirskaya, ukrajinská beauty blogerka na ruskom kanáli tvrdí, že nemocnicu v Mariupoli nebombardovali. Foto: AP Photo/Mstyslav Chernov, File

Ukrajinská beauty blogerka, ktorú ruskí predstavitelia obvinili z toho, že sa podieľala na diskreditácii Moskvy v súvislosti s bombardovaním nemocnice v ukrajinskom Mariupoli, sa objavila v nových videách, ktoré vnášajú nové dezinformácie o útoku na spomenuté zdravotnícke zariadenie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Účet na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter prepojený s ruskou vládou v piatok zdieľal rozhovor s Mariannou Višegirskou, v ktorom čerstvá matka tvrdí, že nemocnicu minulý mesiac nezasiahol žiadny letecký útok a novinárom AP údajne povedala, že si neželá, aby ju natáčali. Nahrávky pracovníkov AP sú však v rozpore s jej tvrdením.

Pokus o spochybnenie útoku

V rozhovore, ktorý viedol ruský bloger Denis Selezňov a ktorý natočila Kristina Melnikovová, Višegirskú žiadajú, aby poskytla podrobnosti o tom, čo presne sa stalo v nemocnici 9. marca, v deň bombového útoku.

Ruskí predstavitelia sa opakovane pokúšali spochybniť útok v meste Mariupoľ. Višegirská v nových videách tvrdí, že tí, ktorí sa po útoku schúlili v suteréne nemocnice, verili, že výbuchy spôsobilo „ostreľovanie“, nie letecký útok, pretože „nikto“ nepočul zvuky, ktoré by naznačovali, že z lietadiel boli zhadzované bomby.

Dôkazy o nálete

Svedectvá očitých svedkov a videá od novinárov AP v Mariupole však poskytujú dôkazy o nálete, vrátane zvuku lietadla pred výbuchom a krátera pred nemocnicou, ktorý bol hlboký niekoľko poschodí. Policajti a vojaci v nemocnici taktiež označili útok za „nálet“.

Nie je jasné, kde sa Višegirská momentálne nachádza, ani za akých podmienok bol rozhovor natočený. Existujú však pochybnosti, že vyjadrenia pre Rusov urobila pod nátlakom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom