Mierové rokovania s Ruskom pokračujú, Ukrajina podľa Lavrova prejavuje viac pochopenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Foto: archívne, SITA/AP.

Ukrajinsko-ruské rozhovory pokračujú prostredníctvom videospojenia. Šéf ruskej delegácie Vladimir Medinskij v piatok zverejnil snímku z aktuálnych rokovaní. Kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zasa potvrdila agentúre AP, že rokovania boli obnovené.

Piatkové rokovania pokračujú tri dni po ostatnom stretnutí ruskej a ukrajinskej delegácie v Turecku. Medinskij, vedúci ruský vyjednávač, povedal, že ruské „pozície ku Krymu a Donbasu sa nemenia“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Po tohtotýždňových mierových rokovaniach s Ukrajinou Rusko nemá nijaké schválené plány, ale vyjednávania by „mali pokračovať“. Povedal to v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na tlačovej konferencii počas návštevy indického hlavného mesta Naí Dillí.

Minister však uviedol, že „nastal pohyb“, pokiaľ ide o uznanie Ukrajiny, že nemôže byť súčasťou nejakého bloku a nemôže mať jadrový štatút. Šéf ruskej diplomacie tiež konštatoval, že teraz je „oveľa väčšie porozumenie zo strany Ukrajincov“ pre ruskú pozíciu v otázke Donbasu a Krymu.

Po tohtotýždňových mierových rozhovoroch v Istanbule Lavrov povedal, že ukrajinskí predstavitelia predložili svoje návrhy písomne a Kremeľ „pripravuje našu odpoveď“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sergej LavrovVladimir MedinskijVolodymyr Zelenskyj