Domáci zahraničný obchod vykázal v apríli historicky najmenší deficit na úrovni len 273-tisíc eur, teda takmer vyrovnanú bilanciu napriek pokračujúcemu rastu dovozu a poklesu vývozu po siedmich mesiacoch expanzie.
Celkový vývoz dosiahol podľa dát Štatistického úradu najnižšiu úroveň od augusta minulého roka, konkrétne 9 mld. eur pri medziročnom poklese 0,3 %. Súčasne dovoz vzrástol o 4,2 % taktiež pri rovnakom objeme, čo predstavuje už ôsmy mesiac medziročného rastu.
Utlmený výkon exportu
Zaujímavým detailom v štruktúre exportu podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka je, že hoci len 4 z 10 obchodovaných tried vykázali rast, dvojpercentný pokles v dominantnej triede stroje a prepravné zariadenia bol objemovo takmer kompletne kompenzovaný 19-percentným nárastom v triede rôzne priemyselné výrobky. Na strane importu dominoval rast v 9 z 10 tried, pričom trieda rôzne priemyselné výrobky s 15,5 % medziročným rastom mala najväčší vplyv na celkový dovoz.

Bilancia zahraničného obchodu Slovenska podľa analytika príjemne prekvapila, obrat však potešil menej
Neistota v globálnej obchodnej politike sa podľa Boháčka naďalej podpisuje pod utlmeným výkonom exportu, teda hybnej sily našej ekonomiky. „Priblíženie sa k vyrovnanému saldu zahraničného obchodu, je vzhľadom na štruktúru domácej ekonomiky negatívny vývoj, ktorý bude znižovať hospodársky rast aj v najbližšom období. Až dosiahnutie uspokojivých dohôd v oblasti ciel, nám prinesie zlepšenie, čo však nebude skôr ako koncom leta,“ myslí si Boháček.
K rýchlejšej obnove zahraničného dopytu po našich výrobkoch môžu podľa neho viditeľne prispieť zamýšľané daňové prázdniny v Nemecku, ktoré majú potenciál opäť navýšiť naše obchodné deficity. „Dovtedy bude pre nás americký sen o vyrovnanom obchode nočnou morou,“ doplnil Boháček.
Vývozy sa budú spamätávať pomaly
Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák predpokladá, že zužovanie prebytkov zahraničného obchodu by sa v nasledujúcich mesiacoch malo ďalej spomaľovať, resp. až zastaviť. Prispieť by k tomu mal predovšetkým slabší domáci spotrebný dopyt, ktorý bude tlmený fiškálnou konsolidáciou.
Vývozy sa budú podľa Koršňáka spamätávať len veľmi pomaly, keď ich najmä v prvej polovici roka bude stále brzdiť slabý externý dopyt, najmä na „domácom“ európskom trhu a od druhého štvrťroku i nové americké clá.

Dovozu tovaru z tretích krajín sa čoskoro bude týkať mechanizmus samozdanenia DPH
„Americké clá zasiahnu najmä slovenské závody automobiliek, pričom priestor pre hľadanie alternatívnych trhov je už pomerne obmedzený. Na druhej strane, vývozy áut by mali byť podporené investičným a modelovým cyklom domácich závodov automobiliek, zatiaľ čo investičné vývozy by smerom k záveru roka mohli vykazovať známky oživenia pod vplyvom uvoľnenej menovej politiky ECB, ktorá by postupne mala zdvíhať aj dopyt po investičných tovaroch v eurozóne,“ doplnil Koršňák.