Výborný kryptonástroj teraz umožňuje hrať sa s viacerými technickými detailami

Kryptopeňaženka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

MetaMask ponúka nové funkcie pre súkromie, čo umožňuje používateľom zapnúť detekciu phishingu a povoliť pokročilé nastavenia, ako napríklad výber vlastnej siete pre vzdialený proces volania (RPC) a pridanie vlastnej IPFS brány.

MetaMask a jeho nové možnosti

MetaMask je populárna Ethereum kryptopeňaženka s viac ako 21 miliónmi mesačne aktívnymi používateľmi.

Ešte v novembri bola peňaženka kritizovaná, pretože materská spoločnosť ConsenSys oznámila, že bude zbierať IP adresy a ETH adresy peňaženiek používateľov prostredníctvom poskytovateľa infraštruktúry Infura (predvolená RPC sieť) pri každej transakcii.

Teraz budú používatelia môcť vybrať iného poskytovateľa RPC namiesto Infury. Túto funkciu, ConsenSys avizoval už v decembri.

Nové funkcie sa dajú nájsť v Zabezpečení a Súkromí prehliadačového rozšírenia MetaMask a môžu byť úpravami nastavené pri inicializácii kryptopeňaženky alebo modifikované neskôr pre existujúce peňaženky. „Maximalizujeme kontrolu nad vašimi údajmi,“ uverejnil účet MetaMask na Twitteri v piatok.

Je to dosť na ochranu súkromia používateľov?

Aj keď má používateľ viac možností, môžeme argumentovať, že MetaMask poskytuje používateľom ilúziu voľby. Menej technicky zdatní používatelia nemusia vedieť, ako optimalizovať nastavenia súkromia, nie to ešte vedieť, čo je RPC sieť alebo ako vybrať alternatívu.

Zakladateľ Mina Protocol Evan Shapiro je zástancom súkromia v oblasti Web3. Keď sa ho opýtali na jeho názor na aktualizáciu MetaMasku, Shapiro povedal, že si nie je istý, či to predstavuje významne väčšie súkromie.

„Pokiaľ chápem, stále zbierajú IP adresy a majú možnosť kedykoľvek zmeniť tieto funkcie, ako sa im zachce,“ povedal Shapiro. „Stále ste závislý na centralizovanom RPC. Tieto problémy nezmiznú, kým nebudú k dispozícii jednoducho spustiteľné plné uzly, ktoré sa dajú spúšťať v prehliadačoch a telefónoch.“

David Schwed, COO blockchainovej bezpečnostnej spoločnosti Halborn, nazval nové nastavenia MetaMasku pozitívne“. Napriek tomu stále vidí zbieranie údajov MetaMasku ako riziko pre používateľov.

„Zbieranie IP adries a s nimi spojených transakcií sú zároveň bezpečnostnými hrozbami aj súkromnými starosťami,“ povedal Schwed. „Útočník s prístupom k tejto informácii by mohol potenciálne spustiť špecifickú phishingovú kampaň proti cieľovým používateľom na základe IP adresy a hodnoty peňaženky.“

Zmena neumožňuje vypnutie zbierania IP adries, len umožňuje/odporúča použiť iného poskytovateľa RPC na prenos transakcií,“ dodal.

Používatelia, ktorí sa obávajú svojho súkromia, by mali vedieť, že sieť Ethereum sama o sebe nikdy nebola úplne anonymizovaná. Etherscan ponúka podrobné informácie o transakciách peňaženiek a odkedy vláda USA zakázala nástroj pre miešanie transakcií Ethereum Tornado Cash, nie sú k dispozícii možnosti na zvýšenie súkromia používateľa alebo skrytie údajov o transakciách.

V decembri zverejnila spoločnosť ConsenSys podrobné vysvetlenie svojej politiky ochrany súkromia a ako a kedy zbiera údaje používateľov. Tvrdila, že nikdy nepredáva údaje používateľov a zdieľala plány na automatické vymazanie údajov používateľov do sedmi dní, hoci nie je jasné, kedy presne sa to v praxi zavedie.

Zdroj: https://decrypt.co

Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub Kraľovanský