Víťazstvo Erdoğana oslabilo tureckú líru na rekordné minimum, aj ďalší výhľad je pesimistický

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Turecká líra
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Turecká líra v pondelok klesla na nové rekordné minimum po tom, ako úradujúci prezident Recep Tayyip Erdoğan zvíťazil vo voľbách a predĺžil svoje pôsobenie na tomto poste na tretie funkčné obdobie.

Pesimistický výhľad

Líra v pondelok zhruba o jedenástej miestneho času na chvíľu klesla až na 20,0608 TRY/USD. Informuje o tom portál cnbc.com.

„Máme dosť pesimistický výhľad na tureckú líru v dôsledku toho, že Erdoğan si udržal svoj úrad,“ povedal ekonóm pre nové trhové hospodárstva v banke Wells Fargo Brendan McKenna.

Neštandardná menová politika

Líra podľa jeho prognózy do záveru druhého kvartálu oslabí na nové rekordné minimum 23 TRY/USD a potom do začiatku budúceho roka klesne až na 25 TRY/USD. Za posledných päť rokov turecká mena oproti doláru stratila zhruba 77 percent svojej hodnoty.

McKenna očakáva, že Turecko bude naďalej uplatňovať neštandardnú menovú a ekonomickú politiku. Turecká monetárna politika kladie dôraz na ekonomický rast a exportnú konkurencieschopnosť a Erdoğan podporuje nekonvenčný názor, že zvyšovanie úrokových sadzieb vedie k rastu inflácie.

(1 EUR = 1,0751 USD)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Recep Tayyip Erdogan