V prípade, že niekto nespĺňa podmienky na získanie štátnej pomoci so zvýšenou splátkou hypotéky, sú na trhu aj iné možnosti

Peniaze, úver, hypotéka, bývanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ak niekto nespĺňa podmienky na získanie štátnej pomoci so zvýšenou splátkou hypotéky, sú na trhu aj iné možnosti.

„Stále máte možnosť pri refixácii vyjednávať s bankami a získať lepšie podmienky,“ hovorí finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar. Je dobré podľa neho požiadať o vyčíslenie zostatku. Pri niektorých bankách je to signál na to, aby sa klientovi ozvali a ponúkli výhodnejšiu sadzbu.

Predĺženie splatnosti

Možnosťou je aj predĺženie splatnosti. V prípade polovice hypoték s refixáciou v najbližších necelých dvoch rokoch sa zostávajúca splatnosť pohybuje podľa Škriniara medzi 18 a 23 rokmi. Zníženie splátky sa preto dá dosiahnuť predĺžením splatnosti.

„Pri zostatku hypotéky 50-tisíc eur sa tak namiesto nárastu splátky o 80 eur dá dosiahnuť pri predĺžení splatnosti na 30 rokov od poklesu o 5 eur mesačne až po nárast o 45 eur,“ konštatuje analytik.

Bezproblémové predlžovanie splatnosti je však možné iba v prípade, že koniec splatnosti hypotéky nezasahuje do dôchodku. V opačnom prípade začnú platiť opatrenia Národnej banky Slovenska (NBS) týkajúce sa „strieborných“ hypoték. Každé predĺženie splatnosti zároveň zvyšuje preplatenosť dlhu.

Možnosťou je aj refinancovanie

Je tu aj refinancovanie. Konkurenčný boj je stále prítomný a dá sa z neho podľa Škriniara ťažiť. Refinancovanie je však spojené s poplatkami. Poplatky bankám a katastru môže, ale nemusí preplatiť nová banka.

„S refinancovaním je zároveň spojená aj strata času venovaná byrokracii,“ myslí si Škriniar. Odpoveď na výhodnosť refinancovania je podľa neho individuálna.

„Faktom je, že akúkoľvek úsporu je potrebné prepočítavať na najbližšie obdobie fixácie a nie na zostávajúcu splatnosť. Aké budú totiž sadzby po skončení fixácie je veľkou neznámou,“ povedal analytik.

Plusy a mínusy refinancovania

Je dobré si nechať zdôvodniť, prečo by sa klientovi refinancovanie malo, resp. nemalo oplatiť.

„Hľadajte za tým aj zištné dôvody sprostredkovateľa, ktorý buď potrebuje predať hypotéku pre plnenie plánu, prípadne bráni jej predčasnému splateniu pre hrozbu povinnosti vrátenia provízie,“ radí Škriniar.

Hypotéka nie je iba o úrokovej sadzbe, ale predovšetkým o podmienkach, ktoré má dlžník plniť počas jej splácania. Úrokové rozdiely v desatinách percenta znamenajú eurové rozdiely v splátkach, čo je pre väčšinu dlžníkov podľa analytika zanedbateľná suma.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavel Škriniar
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaSwiss Life Select