Ministerstvo práce zdvojnásobilo sumu určenú na rekondičné pobyty pre seniorov na 1,4 milióna eur (video)

Erik Tomáš
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš podpísal rozhodnutie, vďaka ktorému sa rekondičných pobytov pre seniorov zdvojnásobila. Foto: SITA/Kvetoslava Kirchner
Tento článok pre vás načítala AI.

Až 14 tisíc seniorov môže tento rok získať príspevok na rekondičné pobyty vo výške sto eur.

„Dnešným dňom ministerstvo práce zdvojnásobilo sumu určenú dotáciu na rekondičné pobyty pre seniorov na 1,4 mil. eur. Sme zároveň pripravení hľadať aj ďalšie prostriedky na tento program, lebo je obľúbený medzi seniormi. Cieľom je, aby sa počet seniorov využívajúcich tieto pobyty zvýšil,“ uviedol vo štvrtok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Rekondičné nie sú liečebné kúpeľné pobyty

Rekondičné alebo tzv. seniorské pobyty si však netreba mýliť s liečebnými kúpeľnými pobytmi, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia a indikuje ich lekár.

„Rekondičné pobyty sú zamerané na to, aby sa posilňoval celkový zdravotný stav seniorov, predlžoval ich vek v zdraví a majú zároveň podporovať spoločenskú integráciu seniorov,“ dodal štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš.

Zazmluvnenie troch organizácií

Dôchodcovia nemusia nikde o tento príspevok žiadať. Ministerstvo práce podpisuje zmluvy s vybranými organizáciami, ktorých povinnosťou je preukázať schopnosť zabezpečiť rekondičné pobyty minimálne pre 2500 seniorov. Minulý rok ministerstvo zazmluvnilo tri organizácie, a to Jednotu dôchodcov na Slovensku, Konfederáciu odborových zväzov (KOZ) a Odborový zväz potravinárov.

„Mechanizmus je nastavený tak, že zmluvné organizácie priamo oslovujú konkrétnych poskytovateľov rekondičných pobytov. Môžu to byť kúpele, rekreačné zariadenia alebo hotely,“ vysvetlil B. Ondruš. Priamo z existujúcej ponuky pobytov si tak dôchodcovia vyberú ten, ktorý je dotovaný a teda lacnejší o sto eur oproti cenníkovej cene.

Výber zo 16 zariadení

„Rekondičné pobyty sú veľmi obľúbené medzi seniormi. Nastavené sú na šesť dní/ päť nocí a počas pobytu seniori absolvujú minimálne 12 procedúr, ktoré skvalitňujú jeseň života. Jednou z našich požiadaviek bolo, aby zariadenie malo bazén, ktoré denne môže senior používať. Samozrejmosťou je celodenná strava,“ vymenúva predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian. Ako dodal, už je urobený výber 16 zariadení, ktoré budú môcť členovia aj nečlenovia Jednoty dôchodcov na Slovensku navštevovať.

Návod pre seniorov je teda jednoduchý. Treba si pozrieť ponuky konkrétnych kúpeľov, hotelov, pričom mnohé z nich majú priamo kategóriu rekondičných pobytov pre seniorov. Jednota dôchodcov aj KOZ zverejňujú zoznam zariadení, kde sú poskytované takéto zvýhodnené rekondičné pobyty.

Príspevok na rekondičné pobyty je určený pre poberateľov starobného, predčasného starobného a výsluhového dôchodku. Podmienkou však je, že dôchodca nemôže byť zárobkovo činný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav OndrušErik TomášMichal Kotian
Firmy a inštitúcie Jednota dôchodcov na SlovenskuKOZ Konfederácia odborových zväzov SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR