Úroveň inflácie bola v novembri druhá najnižšia v tomto roku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
obchod, bloček, ceny
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 14:36

Spotrebiteľské ceny sa na Slovensku v novembri udržali nízko. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, úroveň inflácie 1,5 % je druhá najnižšia v tomto roku a o polovicu nižšia ako pred rokom. Dynamika rastu cien v medziročnom porovnaní sa v novembri spomalila oproti októbru o 0,1 percentuálneho bodu.

Rast cien potravín a nealkoholických nápojov sa dostal pod jedno percento, čo je podľa úradu výrazne menej, ako sa prejavovalo pred pandémiou. V druhej polovici minulého roka ceny potravín a nealkoholických nápojov dosahovali rast od 4,7 % do 5,2 %. V rámci najsilnejšej výdavkovej zložky, akou je bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, to bol medziročný rast cien o 2,4 %.

Výraznejšie rasty sa prejavili aj v zložkách, ktoré majú menšiu váhu vo výdavkoch na Slovensku. Ceny v reštauráciách a hoteloch stúpli o 4,1 %, rozličné tovary a služby zdraželi o 3,8 %, v zdravotníctve to bolo zvýšenie o 3,7 %, vo vzdelávaní o 2,9 %. Medziročne nižšie boli len ceny v doprave o 4,6 %.

Inflácia je miernejšia

Vývoj novembrovej inflácie bol v súlade s očakávaniami analytikov a podobný vývoj očakávajú aj v poslednom mesiaci roka. „Celkovo je tohtoročná inflácia miernejšia ako vlani, pretože ceny energií pôsobia skôr smerom nadol a tlak z cien potravín a služieb je menší. Naša prognóza teda predpokladá, že rast spotrebiteľských cien sa tento rok spomalí v priemere na 1,9 %. V budúcom roku sa očakáva rast spotrebiteľských cien na úrovni 0,9 %,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Aj v budúcom roku by k zmierňovaniu inflácie mali podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka prispievať slabnúce dopytové tlaky v ekonomike, vyplývajúce i z očakávaného pomalšieho rastu miezd, ktoré by mohli postupne tlačiť dopytovú infláciu smerom k úrovni 1 až 1,5 %. Naopak, opačným smerom by malo podľa neho pôsobiť postupné vyprchávanie efektu lacnej ropy, či postupný návrat cien potravín na trajektóriu rastu, ale aj zvýšenie daní z cigariet a tabaku. „I vďaka tomu by medziročná inflácia mala zaznamenať svoje minimá okolo 1 % už v úvode roka a smerom k záveru roka by sa pomaly mohla zotavovať naspäť smerom k úrovni 2 %,“ skonštatoval Koršňák.

Ako informoval Inštitút informatiky a štatistiky – Infostat, dcérska organizácia Štatistického úradu SR, priemerná miera celkovej inflácie by v tomto roku mala na základe spresnených údajov dosiahnuť 1,9 %. Je to o 0,1 percentuálneho bodu menej, ako odhadovali pred troma mesiacmi. Rast cien tak bude takmer o polovicu nižší ako minulý rok, v ktorom inflácia v priemere za rok dosiahla 2,7 %.

Deflácia a pokles cien zatiaľ nehrozia

Analytička WOOD & Company Eva Sadovská defláciu alebo pokles cien na medziročnej báze v nasledujúcich mesiacoch zatiaľ neočakáva. Vzhľadom na aktuálny vývoj v ekonomike sa objavujú totiž podľa nej aj otázky, či nemožno v nasledujúcom období očakávať dokonca pokles cien tovarov a služieb, resp. defláciu. „Len na pripomenutie, záporná inflácia v rozpätí mínus 0,9 % až 0 % bola evidovaná naposledy v rokoch 2014, 2015 a 2016, s výnimkou decembra 2016. Inak povedané, počas takmer celých troch rokov každý mesiac ceny tovarov a služieb medziročne klesali o pár desatín percenta alebo stagnovali,“ dodala Sadovská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva SadovskáKatarína MuchováĽubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠÚ Štatistický úrad SRUniCredit BankWood & Company