Trhy začali vymazávať straty, avšak hrozba pandémie rezonuje naďalej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
|
Ilustračné foto. SITA/AP Photo/Armando Franca

Júl opäť poskytol dôkaz o zvýšenej hospodárskej aktivite po nútenom odstavení svetových ekonomík. Prejavilo sa to zhodnotením na väčšine kapitálových trhov. Najväčší kus sa podarilo zabrať rozvíjajúcim sa trhom, ktoré rástli o viac ako 9 %, čo bolo o takmer 40 % viac ako poskočili rozvinuté trhy. Prispeli k tomu viaceré pozitívne dáta. Ako povedal Andrej Rajčány z Across Private Investments, nejde síce zatiaľ o úrovne spred koronakrízy, trend ekonomík je však najmä vďaka bezprecedentným opatreniam vlád a bánk nastavený na rastovú trajektóriu.

Akciové trhy vo vyspelom aj v rozvíjajúcom sa svete pokračovali v júli v raste už štvrtý mesiac za sebou pri čoraz presvedčivejších signáloch oživovania globálnej ekonomiky po koronašoku. Pomohli im podľa analytikov J&T Banky aj správy o pokroku vo vývoji vakcíny proti ochoreniu COVID-19, solídny štart podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál, uvoľnená menová politika, ako aj očakávania ďalších fiškálnych stimulov. V druhej polovici mesiaca si investori začali viac všímať čínsko-americké politické napätie, pričom rástli obavy zo spomalenia tempa obnovy ekonomiky v dôsledku vysokých denných nárastov novoinfikovaných osôb koronavírusom.

Dlhopisy klesli

Bezpečne vnímané štátne dlhopisy však klesli. Pokles úročenia nízkorizikových štátnych dlhopisov sa v júli pretavil do rastu ceny zlata na nové historické maximá tesne pod dvetisícdolárovou métou. Žltý kov podporovalo podľa analytikov J&T Banky aj presvedčenie, že bezprecedentná fiškálna expanzia na dlh na zmiernenie dosahov koronašoku vyvolá nutnosť dlhodobej finančnej represie, kde budú nominálne úrokové sadzby pod mierou inflácie. Riziko druhej vlny koronavírusu, sinoamerické obchodné napätie či oslabujúci dolár boli ďalšie dôvody rastu ceny zlata.

Napriek rastu trhu sa svet nezbavil hrozby pandémie. V niektorých regiónoch sa začína druhá vlna nákazy, pričom negatívny prím hrajú predovšetkým USA, Brazília a India. Vzhľadom na rozporuplné opatrenia vlád ustavične rastie počet nakazených, efektívna vakcína je v nedohľadne. Zároveň sa podľa Rajčányho zdá, že ku koncu roka môžu opäť nastať reštriktívne opatrenia, ktoré by spomalili návrat sveta do normálnych koľají.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej Rajčány
Firmy a inštitúcie Across Private InvestmentsJ&T BANKA