Agentúra Fitch zverejnila svoje najnovšie hodnotenie a Slovensku ponechala nezmenený rating

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fitch Ratings
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings v piatok zverejnila svoje najnovšie hodnotenie. Slovenská republika si udržala nezmenený rating na úrovni A- so stabilným výhľadom.

Ako informoval rezort financií, hodnotenie Slovenska je podporené našim členstvom v Európskej únii a eurozóne, stabilnou a dôveryhodnou makroekonomickou politikou, ako aj konkurencieschopnosťou exportu a stabilnými priamymi zahraničnými investíciami.

Ratingová agentúra Fitch očakáva v tomto roku rast HDP o 2,5 %, čo je viac ako 1,6 % v roku 2023. V roku 2025 by naša ekonomika mala dokonca rásť ešte výraznejšie, a to trojpercentným tempom. Tento vývoj by mal byť podporený ďalším rastom spotreby, vyšším čerpaním eurofondov a oživením externého dopytu.

Agentúra Fitch ďalej očakáva v tomto roku priemernú infláciu na úrovni 3 %. V roku 2025 môže vzrásť na 3,9 % v dôsledku očakávaného rastu regulovaných cien energií pre domácnosti.

Stabilný výhľad odzrkadľuje fiškálny deficit, zvýšený čistý zahraničný dlh, ale aj strednodobú zraniteľnosť vyplývajúcu z relatívne vysokej závislosti krajiny od sektora výroby automobilov. Ako agentúra v správe uvádza, k zlepšeniu ratingu by mohla viesť konzistentná fiškálna konsolidácia a následný pokles dlhu verejnej správy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Medzinárodná ratingová agentúra Fitch