Stráca Amerika svoju dôveryhodnosť? (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SITA Financie, stráca Amerika svoju dôveryhodnosť
Foto: SITA Financie.

Na začiatku tohto mesiaca prišla správa, že ratingová agentúra Fitch znížila Spojeným štátom kreditný rating z AAA na AA+ s odôvodnením, že sa obáva nepriaznivého vývoja amerického štátneho dlhu.

Podľa agentúry Fitch dochádza v USA posledných 20 rokov k neustálemu znižovaniu kvality riadenia verejných financií a nevidí perspektívu toho, že by sa to malo v blízkej dobe zlepšiť.

Americká administratíva tvrdí, že zníženie ratingu je neopodstatnené a ministerka financií a bývalá šéfka rady guvernérov Federálneho rezervného systému povedala, že Fitch vychádza zo starých dát a strata troch A je neoprávnená. To, že sa vláde USA nepáči strata najvyššieho ratingu nie je nič zvláštne, veď čo iné majú na to povedať.

Finančné krízy

Poďme sa ale pozrieť na to, či je to naozaj také neopodstatnené. Podľa agentúry Fitch sa situácia okolo manažovania verejných financií stále zhoršuje a verejný dlh extrémnym tempom rastie. Predpokladá sa tiež, že bude rásť aj naďalej a náklady na obsluhu tohto dlhu budú stále väčšie.

Niekedy na začiatku 80-tych rokov Amerika prvýkrát prekročila magickú hranicu bilióna dolárov, čo sa týka dlhu. Od tej doby rastie závratným tempom. Ešte viac sa to zhoršilo počas finančných kríz a v posledných rokoch ovplyvnila dlh hlavne pandémia koronavírusu, pretože ekonomické stimuly stáli USA zvýšenie svojho dlhu o tri miliardy dolárov za jediný kvartál.

Tempo zadlžovania sa odvtedy trošičku spomalilo, ale tá absolútna hodnota dlhu (teda nie porovnanie dlhu voči HDP, ale len suma zadlženia) stále rastie.

Ako sa dlh vyvíjal?

A teraz by sme mohli povedať, že zvyšovanie dlhu v absolútnych číslach nie je až taký problém, pokiaľ rastie ekonomika rýchlejšie, ako zadlženie.

To by aj teoreticky platilo, problém je však v tom, že už v čase pred pandémiou sa po veľkej hospodárskej kríze postupne zvyšoval dlh na 70, 80 a 90 percent HDP a po pandémii sa to zhoršilo ešte viac, keď dlh dosiahol 135 percent HDP.

Po pandémií sa to začalo mierne zlepšovať, ale len preto, lebo sa začala štartovať ekonomika, čo pomohlo HDP. Aktuálne je miera zadlženia v USA rovnaká ako počas 2. svetovej vojny, teda cca 120 percent HDP, a to je dôkaz toho, že to nie je úplne ideálny stav.

V rozpočte USA sú len dve položky vyššie ako výdavky na vyrovnávanie dlhu, a to sociálne zabezpečenie a zdravotníctvo. Amerika vynakladá na obsluhu dlhu zhruba 652 miliárd ročne, čo je 14 percent celkového federálneho rozpočtu, čiže viac ako dávajú napr. do školstva alebo armády.

Je dôvod na paniku?

Otázka, ktorá je na mieste znie: „Deje sa niečo zásadné? Stráca Amerika svoju kredibilitu a mali by sme sa rýchlo zbaviť amerických štátnych dlhopisov?“ To určite nie, na paniku nie je priestor a zníženie ratingu môžeme brať skôr ako také malé klepnutie po prstoch vláde USA.

Ak ste teda sledovali vývoj okolo Spojených štátov amerických a boli ste takí, že „ehhh”, mali ste pravdu a situácia nie je ružová, ale nepredpokladám nejaké veľké turbulencie.

Ak nechcete zmeškať žiadne dôležité informácie zo sveta ekonomiky, sledujte aj naďalej portál SITA Financie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systémFitch Ratings