Sporenie musí stáť na troch pilieroch, takmer tretina Slovákov nemá žiadnu finančú rezervu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sporenie, prasiatko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Každé sporenie musí stáť na troch pilieroch, a to krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte. Rovnako ako naše finančné ciele, ktoré sa počas života menia. V rámci svetového dňa sporenia, ktorý pripadá na 31. októbra, to skonštatoval odborník na osobné financie z Partners Group SK Marek Švantner.

Tvorba rezervy

Prvým krokom pri sporení je tvorba rezervy. Tá spadá podľa odborníka pod krátkodobé sporenie a cieľom je pri nej tvorba finančnej rezervy aspoň vo výške šiestich mesačných príjmov. Ďalším krokom je strednodobé sporenie, ktoré je určené na vykrytie plánov v horizonte päť až desať rokov a poslúži napríklad na kúpu nového auta, výmenu nábytku alebo rekonštrukciu bývania. Posledným pilierom je podľa Švantnera dlhodobé sporenie, do ktorého spadá investovanie, a teda tvorba dlhodobého zabezpečenia napríklad na dôchodok, na predčasné splatenie hypotéky alebo na štúdium detí.

Očakávania Slovákov ohľadom vývoja finančnej situácie domácností sa výrazne zhoršili. Rovnako klesá aj ich bilancia výdavkov a príjmov. Potvrdzuje to aj októbrový prieskum 2muse pre Poštovú banku, podľa ktorého takmer 60 % respondentov tvrdí, že ich finančná situácia sa zhoršila.

Sporenie je dôležité

Navyše, takmer tretina opýtaných nemá aktuálne vytvorenú žiadnu finančnú rezervu a nie je ani schopná si ju aktívne tvoriť. Hlavnými dôvodmi sú nízky príjem a zhoršujúca sa hospodárska a ekonomická situácia na Slovensku. Tento dôvod uviedlo v prieskume viac ako 80 % z tých, ktorí nemajú odložený ani cent. Takmer 13 % opýtaných nemá žiadnu motiváciu sporiť. Len 2,4 % respondentov si dokáže odložiť viac ako 500 eur mesačne.

Podľa údajov národnej banky majú Slováci na bežných účtoch až 27,2 mld. eur. Aj vzhľadom na aktuálnu infláciu to však nie je ideálne riešenie. Tí, ktorí majú nasporené peniaze, totiž dlhodobo ignorujú odporúčania odborníkov o správnom spravovaní financií.

Dôležitosť sporenia sa začala zdôrazňovať už takmer pred sto rokmi. Bankári na kongrese v Miláne v roku 1924 vyhlásili posledný októbrový deň za Svetový deň sporenia. Zámerom bolo zvýšiť povedomie o dôležitosti úspor.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Švantner
Firmy a inštitúcie PARTNERS GROUP SKPoštová banka