Spomalenie ekonomiky pribrzdilo na Slovensku aj rozvoj faktoringu, navzdory tomu zostáva európsky trh najvýznamnejším na svete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Dlhé čakanie na zaplatenie faktúr dostáva firmy v Európskej únii vrátane Slovenska na hranicu stability. Mnohé z nich riešili v súvislosti s poklesom HDP a opatreniami Európskej centrálnej banky v minulom roku problémy s cash flow.

Spomalenie ekonomiky sa tak v mnohých štátoch vrátane Slovenska prejavilo aj na menšom záujme o služby sprostredkujúce financovanie, ako je faktoring.

Nárast o dve percentá

„Po dvoch rokoch dvojciferného rastu dosiahol v roku 2023 celkový obrat faktoringových spoločností v Európskej únii 2,443 bilióna eur, čo predstavuje nárast o 2 %,“ uviedol predseda Medzinárodného združenia faktoringových spoločností (FCI) Fausto Galmarini.

Združenie pritom nižší rast očakávalo. Prísna politika Európskej centrálnej banky na potlačenie inflácie viedla k rýchlemu zvýšeniu úrokových sadzieb. Navzdory tomu zostáva európsky faktoringový trh najvýznamnejším na svete.

Služby zaisťujúce odkúpenie či postúpenie pohľadávok existujú na slovenskom trhu dlhodobo a môžu byť účinným riešením pre vylepšenie cash flow. Veľa podnikateľov však o tejto možnosti ani nevie, čo potvrdzuje aj analytik rizík faktoringovej spoločnosti Bibby Financial Services Ondřej Makeš.

Ľudia pojem faktoring často nepoznajú

„Obľuba faktoringu úzko súvisí s napätým cash flow firiem a platobnou morálkou ich odberateľov. Asi najväčšou prekážkou v ďalšom raste je všeobecná neznámosť tohto pojmu. Ľudia často netušia, čo je faktoring a ako funguje,“ zhodnotil.

Faktoring pritom zaisťuje postúpenie krátkodobých pohľadávok so splatnosťou v najčastejších prípadoch 30 až 120 dní. Klient môže väčšinu peňazí získať prakticky obratom a zvyšok sumy dostane po zaplatení pohľadávky. Faktoring sa delí ešte na regresné a bezregresné, čiže s postihom a bez postihu, podľa toho, či nesie riziko v prípade nesplatenej pohľadávky klient alebo faktoringová spoločnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaEU Európska únia