Slovensko si požičalo ešte ďalšie peniaze, dopredalo tiež dlhopisy za takmer 175 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dlhopisy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko si požičalo ešte ďalšie finančné prostriedky. V utorkovom pokračovaní tohtotýždňových aukcií štátnych bondov v nekonkurenčnej časti štát dopredal dlhopisy za 174,6 mil. eur. K dispozícii pritom bola suma 242,1 mil. eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

V pondelkovej aukcii v rámci konkurenčnej časti si Slovensko požičalo na finančnom trhu 1,27 mld. eur. Celkový dopyt pritom dosiahol 2,1 mld. eur. Celkovo tak tohtotýždňové aukcie dosiahli sumu 1,44 mld. eur.

Vysoká koncentrácia dopytu

Najvyššiu sumu v pondelkových aukciách štát získal predajom dlhopisov splatných v októbri 2051, a to 849,7 mil. eur s výnosom niečo cez štyri percentá. Dopyt pritom dosiahol až 1,54 mld. eur. Ako skonštatoval analytik 365.bank Tomáš Boháček, vysoká koncentrácia dopytu pri tejto emisii súvisí so samotnou úrovňou výnosu.

Tá je na tejto splatnosti po Taliansku podľa analytika druhou najvyššou spomedzi krajín eurozóny. To poskytuje príležitosť zafixovať si vyšší výnos pri pomerne razantnom výhľade na pokles úrokových sadzieb ECB.

Riziko je stále pomerne nízke

„Riziko v súvislosti so slovenským vládnym dlhom je stále pomerne nízke, napriek posledným revíziám agentúry Fitch a nie úplne priaznivému výhľadu pre vývoj verejných financií. Svoju úlohu tu zohrávajú aj garančné schémy eurosystému, ktoré v pozadí zabezpečujú „poistku“ pred prípadným čiernym scenárom vývoja v krajine. Posledná tranža tejto splatnosti bola navyše v apríli minulého roka a banky sa v súvislosti s ukončením aktívnej fázy nákupov dlhopisov ECB snažia upraviť durácie svojich portfólií na dlhšie splatnosti z regulačných i tzv. bilančných dôvodov,“ povedal Boháček.

Financovanie štátu sa tak na dlhšom horizonte postupne podľa neho predražuje. To v čase výhľadu pre pokles inflácie a úrokových sadzieb pôsobí minimálne ako upozornenie. Investori Slovensku nateraz stále dôverujú, avšak strednodobé predikcie vyzývajú k opatrnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity