Slovenské domácnosti pre vysokú infláciu nešetria na vkladoch, podľa analytika ich dobehnú sanované ceny energií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dlhy nezamestnanost
Foto: ilustračné, Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

S vysokou infláciou sa domácnosti a firmy vysporiadali po svojom. Základným zdrojom rastu vkladov v bankách sú v prípade ľudí mzdy a v prípade firiem ich zisky.

Ako uviedol vedúci oddelenia makroekonomických analýz v Národnej banke Slovenska Ján Beka, domácnosti v posledných dvoch rokoch nešetrili, aj keď boli do veľkej miery uchránené od vplyvu cien energií.

Objem peňazí uložený na vkladoch sa v ich prípade v podstate nezmenil už od druhého štvrťroku 2021. Dovtedy si hromadili vyššie úspory z dôvodu pandémie a toho, že počas nej nemohli využívať služby.

Strata takmer štyri miliardy

Keď sa ceny začali prudko zvyšovať, mzdy nestíhali pokryť infláciu a domácnosti svoje nadmerné úspory minuli. Hodovanie sa neskončilo počas celého roku 2022. Vytriezvenie prišlo až začiatkom roku 2023, keď domácnosti obmedzili svoje výdavky.

„Bolo to však na úkor nasporených prostriedkov. Keď si porovnáme objem vkladov s úrovňou, ktorá by sledovala dlhodobý trend, vidíme, že domácnosti už vykazujú ku koncu roka 2023 stratu takmer 4 mld. eur,“ pokračoval Beka.

Časť z toho skončila podľa neho v zahraničí a časť v našich firmách. Ľudia zaplatili vyššie ceny energií zatiaľ sprostredkovane cez drahšie tovary a služby. Sanovanie cien energií štátom si však bude vyžadovať splatenie aj tohto dlhu. „Domácnosti to ešte počká,“ upozorňuje Beka.

Firmám pribúdali vklady

Firmám sa darilo nad očakávania pri pohľade na vklady berúc do úvahy aj historicky najvyššie vyplatené dividendy v prvom polroku 2023. Odkedy sa začal zrýchľovať rast cien, tak firmám pribúdalo viac a viac vkladov.

Naznačuje to, že firmy si dokázali pružne prispôsobiť svoje odbytové ceny a zohľadnili rastúce náklady. Je pomerne malý rozdiel, či firma podniká v priemysle, stavebníctve a realitách, obchode alebo v službách, vo všetkých odvetviach ekonomiky sa agregátne darilo firmám zvyšovať vklady.

Odvetvie, ktoré sa vymyká, sú dodávatelia energií. Odkedy začali ceny energií na komoditných trhoch výraznejšie rásť, pribúdali im vklady oveľa rýchlejšie ako iným firmám.

Najhoršie je za nami

„To najhoršie z pohľadu rastu cien máme už za sebou. Očakávame, že tempo rastu cien klesne v tomto roku k dvom percentám,“ informuje Beka.

Posledný mesiac podľa neho naznačil, akoby domácnosti už začali dopĺňať úspory a viac šetriť. Príliš silné závery však z jedného údaju nemožno podľa odborníka vyvodiť.

„V každom prípade, očakávaný ďalší pokles inflácie s naďalej silným rastom platov by mal umožniť ďalšie dopĺňanie úspor. K tomu by mali prispieť aj firmy, ktorým sa počas obdobia vysokej inflácie vytvoril priestor pre výraznejší rast miezd. Pomohlo by to obnove kúpnej sily domácností,“ uzavrel Beka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Beka
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska