Rodičovský dôchodok sa od júla zavedie aj pre rodičov policajtov a vojakov

Polícia, cestná kontrola,
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Od začiatku júla tohto roka sa rodičovský dôchodok zavedie aj pre rodičov policajtov a vojakov. Aj príslušníci silových zložiek tak budú môcť odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z ich hrubého platu resp. vymeriavacieho základu.

Nárok na rodičovský dôchodok pritom rodičom policajtov a vojakov vznikne spätne aj za obdobie od 1. januára tohto roka.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od poslancov za hnutie Sme rodina Miloša Svrčeka a Jozefa Lukáča, ktorú schválil parlament.

Poslanci za hnutie Sme rodina upozorňujú na to, že Ústava SR pri ústavnom práve na rodičovský dôchodok nerozlišuje, či sa platba spojená s touto účasťou uhrádza v rámci systému sociálneho poistenia alebo systému výsluhového zabezpečenia.

„Navrhuje sa preto právna úprava vzniku nároku na rodičovský dôchodok podľa zákona o sociálnom poistení aj z titulu účasti dieťaťa poberateľa dôchodku na výsluhovom zabezpečení,“ uviedli poslanci.

Pri výpočte sumy rodičovskej penzie sa vychádza z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosiahne 21,80 eura mesačne pre každého rodiča. Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef LukáčMiloš Svrček
Firmy a inštitúcie Sme rodina