Používate elektronický podpis? Pozor na platnosť certifikátov, upozorňuje finančná správa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
občiansky preukaz
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Klientom finančnej správy, ktorí používajú kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) a ich občiansky preukaz bol vydaný do 20. júna 2021, sa platnosť certifikátov pre KEP uložených na čipe ich dokladu skončila 31. decembra 2022. Ak si občiansky preukaz nevymenili, môžu na elektronické podpísanie daňového priznania využiť ako dočasné riešenie zdokonalený elektronický podpis.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V tlačovej správe na to v súvislosti s podávaním daňových priznaní za rok 2022 upozornila hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská. Finančná správa týmto daňovníkom odporúčala výmenu občianskeho preukazu. Tí, ktorí tak z objektívnych príčin neurobili a potrebujú aktuálne využiť podpisovanie na podanie daňového priznania, majú dočasne k dispozícii alternatívu.

Vybrané úkony môžu na základe vyhlášky o uznaných spôsoboch autorizácie realizovať cez zdokonalený elektronický podpis. Ten získajú buď osobne na oddelení dokladov, alebo si ho na občiansky preukaz nahrajú z pohodlia domova pomocou internetu cez aplikáciu eID klient vo verzii 4.4.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR