Najviac požiarov vzniká počas vykurovacej sezóny, zanedbanie môže mať vplyv na poistné plnenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vykurovacia sezóna sa už začala a ak niekto ešte nestihol vykonať revíziu vykurovacích telies, mal by tak urobiť čo najskôr. Zanedbanie starostlivosti môže mať za následok požiar na streche aj dome. Najviac škôd následkom požiaru je totiž každoročne hlásených práve počas vykurovacej sezóny. Po požiari poisťovňa preverí, či bol komín alebo dymovod riadne udržiavaný.

Majiteľ domu s komínom musí pravidelne uskutočniť kontrolu komínov a aj dymovodov s napojeným vykurovacím telesom. Na preplatenie škôd spôsobených ohňom poisťovni nestačí len čestné vyhlásenie o tom, že majitel si komín sám vyčistil. Poisťovňa vyžaduje potvrdenie o revíznej kontrole od kominára. Hrozí teda nepreplatenie škody a nastáva tu aj riziko pokuty a v krajnom prípade trestné stíhanie.

Ale nie je to len o komínoch. Obdobne to platí aj pri plynovej prípojke, elektrických rozvodoch či hromozvode. Aj tu platí povinnosť kontrol, aby sa majitel vyhol problémom s poisťovňou.

Nedbalosť

Ako povedal manažér poistenia majetku a zodpovednosti v poisťovni Uniqa Zdeněk Hruška, škody vedia byť rozsiahle. „Majiteľom nehnuteľností preto odporúčame, aby dodržiavali lehoty kontrol komínov a vykurovacích telies podľa platných predpisov a zabezpečili si ich revíziu, resp. čistenie najneskôr pred začiatkom vykurovacej sezóny,“ hovorí Hruška.

Škody následkom požiaru sú zahrnuté už v základnom poistení majetku – nehnuteľnosti aj domácnosti, ktoré by mal mať podľa odborníkov uzatvorené každý majiteľ domu či bytu. Toto poistenie už v základnom krytí hradí škody spôsobené komplexným živlom, kde patrí aj požiar.

Doklady si odkladajte

Pokiaľ by bol príčinou požiaru zlý stav vykurovacích telies, poisťovňa bude požadovať od klienta doklad o revízii, resp. čistení komína, či pravidelných servisných prehliadok kotla. Majitelia nehnuteľností majú podľa Hrušku povinnosť udržiavať ich v dobrom technickom stave a v zmysle vyhlášok musia mať platné revízie stavebných prvkov ako sú komín, elektrina, či plyn ako aj pravidelné servisné prehliadky vykurovacích zariadení.

Neznamená to však podľa Hrušku automaticky, že ak doklad o servisnej prehliadke nemáte, poisťovňa škody nepreplatí. „Poisťovňa sa v takýchto prípadoch zásadne opiera o stanovisko hasičov, ktorí príčinnú súvislosť medzi vznikom poistnej udalosti a zanedbaním revízie odborne posúdi,“ vysvetľuje Hruška.

Kedy a ako často?

Majitelia domov musia aspoň raz ročne, v niektorých prípadoch v závislosti od technického riešenia aj častejšie, zabezpečiť kontrolu komína. Túto povinnosť im ukladá novela zákona o ochrane pred požiarmi. Na Slovensku je približne osemstotisíc domácností, ktoré majú minimálne jeden komín. Skontrolovať a podľa potreby vyčistiť treba nielen klasický komín, na ktoré je napojený krb či pec, ale aj komíny, ku ktorým sú pripojené kondenzačné kotly.

V prípade novostavby s komínom je ku kolaudácii nutné mať revíznu správu od kominára. Okrem kolaudácie je revízna správa komína a dymovodu potrebná aj pre poisťovňu.

Ak sú na komín pripojené spotrebiče s tepelným výkonom do 50 kW, je potrebné vykonať kontrolu raz za štyri mesiace, ak sú na komín napojené spotrebiče na kvapalné alebo na tuhé palivá. Alebo raz za šesť mesiacov, ak sú na komín napojené spotrebiče na plyn a jedná sa o komín bez vložky. Raz za dvanásť mesiacov je to, ak sú na komín napojené spotrebiče na plyn a ak ide o komín s vložkou.

Ak sú na komín pripojené spotrebiče s tepelným výkonom nad 50 kW, je potrebné vykonať kontrolu raz za dva mesiace, ak sú na komín napojené spotrebiče na kvapalné alebo na tuhé palivá. Za šesť mesiacov je to, ak sú na komín napojené spotrebiče na plyn a v prípade nevyužívaného komína v novostavbe stačí kontrolu vykonať raz za dva roky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zdeněk Hruška
Firmy a inštitúcie Uniqa