Ministerstvo financií plánuje meniť zákon o dani z pridanej hodnoty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Kamenický
Minister financií Ladislav Kamenický. Foto: SITA/Úrad vlády SR
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo financií SR plánuje zmeniť zákon o dani z pridanej hodnoty (DPH). Ministerstvo chce novelou minimalizovať daňové úniky a medzery pri odpočítaní dani. Novelou zákona plánuje zaviesť špecifické opatrenia na odpočítanie dane, ako aj jeho opráv a úprav. Rezort financií chce novelu zákona o dani z pridanej hodnoty predložiť do pripomienkového konania v júni 2024.

Špecifické opatrenia na odpočítanie dane

„Sleduje sa prijatie takých pravidiel, cieľom ktorých je zabezpečiť presnosť odpočítanej dane z tovarov a služieb a tým aj neutrality daňového zaťaženia,“ uvádza ministerstvo financií v predbežnej informácii. Zmenami sa rozšíria prípady, na ktoré sa bude vzťahovať povinnosť opravy odpočítanej dane.

Súčasná právna úprava zohľadňuje prípady, keď oprave odpočítanej dane predchádza oprava základu dane na strane dodávateľa tovaru alebo služby.

Legálna definícia „investičného majetku“

„V praxi však môžu nastať aj iné situácie, ktoré by odôvodňovali vykonať opravu odpočítanej dane, a to vo všeobecnosti v prípade, keď nastane zmena vo faktoroch použitých pri určení výšky odpočítanej dane. Tieto situácie však nie sú v súčasnom znení zákona o DPH zohľadnené,“ vysvetľuje rezort financií.

Novelou sa taktiež spresní legálna definícia pojmu „investičný majetok“, nakoľko v platnom znení zákona o DPH nie je podľa ministerstva dostatočná. Aktuálne z nej nie je zrejmé, že pod tento pojem sa má zahŕňať výlučne dlhodobý majetok platiteľa. Ministerstvo chce tiež upraviť pravidlá v oblasti úpravy odpočítanej dane pri investičnom majetku. Súčasný vzorec nereflektuje požiadavky zo smernice rady z 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v platnom znení.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR