Čo bude s Matovičovým balíčkom pre rodiny po jeho skončení? Opozícia stále nemá jasnú odpoveď

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, prasiatko, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková označila 200-eurový balíček na dieťa ako PR Matoviča. Sama nevie, čo bude ďalej, keď tento daňový bonus skončí. Podľa členky klubu Sloboda a Solidarita (SaS) politici berú od ľudí výpalné vo forme daní nasilu a žiadajú to práve tí, ktorí nevedia ponúknuť nič iné. Následne podľa jej slov rozdávajú tieto peniaze, ktoré zarobil niekto iný.

„Rozdávať cudzie peniaze nie je žiadna frajerina a určite to nie je dôvod, aby sme niekoho volili. Pre rodiny treba zlepšiť zdravotníctvo, zlepšiť školstvo, zabezpečiť dostatok miest v materských škôlkach a samozrejme je na mieste aj lepšia a flexibilnejšia materská pre matky. Toto sú všetko veci, ktoré tí, ktorí rozhadzujú cudzie peniaze, neschvaľujú,“ vyhlásila pre SITA opozičná poslankyňa Bittó Cigániková.

Pomoc musí byť adresná

Jej kolegyňa Mária Kolíková dodala, že SaS podporuje pomoc rodinám, ale musí byť adresná. Podľa jej slov sú rodiny, ktoré naozaj potrebujú pomoc a naopak sú aj rodiny, ktoré vedia vyriešiť svoju vlastnú životnú a finančnú situáciu so svojimi príjmami.

„Štát sa má zamerať na pomoc naozaj tým, ktorí to potrebujú. Takže nerobiť nejakú dočasnú pomoc s tým, že vlastne štát na ňu ani poriadne nemá, ale treba pomáhať naozaj tým, ktorí to potrebujú,“ doplnila poslankyňa Kolíková.

Adresnú pomoc podporuje aj člen klubu Progresívne Slovensko Tomáš Valášek. Podľa jeho slov tento rodinný balík je však nešťastný nápad a on sám hlasoval proti nemu. Poslanec ho označil za diskriminačný, keďže ide o daňový bonus, kedy tí, čo viac zarábajú, dostanú viac peňazí, na rozdiel od tých, ktorí menej zarábajú a dostanú menšie množstvo peňazí.

Návrh na aprílovú schôdzu

Predkladateľ tohto balíčka, bývalý minister financií Igor Matovič, priznal, že už má na aprílovú schôdzu návrh zákona na jeho predĺženie. Prekladali ho už minulý rok, ale koaliční poslanci hlasovali proti nemu. Predseda hnutia Slovensko napriek tomu verí, že sa to nakoniec podarí.

Pokračovanie rodinného balíčka, teda 140 eur prídavok na dieťa a 60-eurový daňový bonus, chce ďalej podporiť z hnutia Slovensko aj Veronika Remišová.

„Myslím si, že to bolo jedno z najlepších opatrení, ktoré pomohlo rodinám prekonať krízu. Nakoniec to skonštatovali aj ekonómovia, že rodiny paradoxne netrpeli až tak veľmi pri veľkej inflácii,“ doplnila pre SITA poslankyňa z hnutia Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJana Bittó CigánikováMária KolíkováTomáš ValášekVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a Solidarita