Matovič ide opäť kompenzovať výpadky príjmov, samosprávam sľubuje 300 miliónov eur

Igor Matovič
Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Výpadok príjmov kvôli zvýšeniu daňového bonusu na dieťa vláda samosprávam vykompenzuje sumou 300 miliónov eur. Čiastku 100 miliónov eur dá rezort financií samospráve z výberu dane z príjmov právnických osôb. Na piatkovom brífingu to uviedol minister financií Igor Matovič. Verí tomu, že táto suma samospráve pomôže.

Viac o téme: Energetická kríza

Pôjde o pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov, ktorý by mali poslanci schváliť budúci týždeň v utorok. Rezort financií okrem toho vyčlení pre samosprávy z energetickej pomoci sumu 200 miliónov eur, ktorú bude možné čerpať do konca budúceho roka.

„V prípade samospráv budeme pomáhať dovtedy, dokedy sa neminie balík 200 miliónov eur určený na pomoc so stropovaním cien energií pre samosprávy,“ povedal minister financií. Ak by sa podľa neho minul 200-miliónový balík pomoci pre samosprávu, tak táto pomoc sa ukončí skôr, ako na konci budúceho roka.

„Táto pomoc nám pomôže prežiť,“ povedal prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček. Sľúbená pomoc však podľa neho neznamená, že samospráva nebude zvyšovať dane a poplatky pre svojich obyvateľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRÚMS Únia miest SlovenskaÚnia miest a obcí Slovenska (ÚMS)