Ficova vláda chce razantnejšie zvyšovať minimálnu mzdu, podľa jej pravidla by budúci rok bola vyššia o desiatky eur

Peniaze, peňaženka, minimálna mzda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa v programovom vyhlásení vlády zaväzuje k tomu, aby hrubá minimálna mzda na Slovensku predstavovala aspoň 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Toto pravidlo pritom malo na Slovensku platiť už od roku 2021.

Vláda Igora Matoviča (Slovensko) však toto ustanovenie v zákone o minimálnej mzde v októbri 2020 nahradila najmenej 57-percentným podielom najnižších hrubých zárobkov na priemernej mzde.

Hrubá minimálna mzda sa zvýši o 50 eur

Hrubá minimálna mzda sa od začiatku budúceho roka na Slovensku po dohode odborárov so zamestnávateľmi zvýši zo 700 eur na 750 eur. Podľa platného zákonného automatu pritom musela suma minimálnej mzdy na budúci rok dosiahnuť najmenej 744 eur, teda 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok.

Ak by sa pritom pri výške minimálnej mzdy na budúci rok uplatnil zámer vlády Roberta Fica, aby tvorila aspoň 60 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov, dosiahla by 783 eur.

Stovka pôjde na odvody

Vďaka nárastu hrubej minimálnej mesačnej mzdy o 50 eur od začiatku budúceho roka stúpne čistý minimálny zárobok o 46,50 eura. Čistá minimálna mzda sa totiž zvýši zo súčasných 569 eur na 615,50 eura.

Z tohtoročnej hrubej 700-eurovej mzdy tvoria sociálne a zdravotné odvody spolu 93,80 eura a daň z príjmov po uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane tvorí 37,23 eura. Od začiatku budúceho roka si štát zo 750-eurovej minimálnej mzdy vezme 100,50 eura na sociálnych a zdravotných odvodoch a 34 eur na dani z príjmov.

Nezdaniteľná časť základu dane sa zvýši

Odvedená suma dane z príjmov oproti tomuto roku mierne klesne napriek nárastu hrubej mzdy vzhľadom na to, že sa od budúceho roka výraznejšie zvýši nezdaniteľná časť základu dane. Nezdaniteľné minimum je totiž naviazané na sumu životného minima, ktorá išla od začiatku júla tohto roka tiež výraznejšie nahor.

Aj vlani sa zástupcom zamestnávateľov a odborárom na výške minimálnej mzdy na tento rok podarilo dohodnúť. Išlo o ich historicky prvú dohodu na sume minimálnej mzdy na nasledujúci rok.

Minimálna mzda po tejto dohode stúpla z vlaňajších 646 eur na súčasných 700 eur, čo bolo o 9 eur viac, ako predpisoval zákon o minimálnej mzde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRobert Fico
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoSMER-SD