Dlhodobý rozpočet Únie potrebuje revíziu, aby sa vyrovnal so súčasnými krízami. Ten súčasný bol „na hranici možností“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peniaze financie rozpočet europska unia komisia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) požadujú reformu rozpočtu Európskej únie (EÚ) s cieľom účinnejšie reagovať na vyvíjajúce sa potreby, riešiť medzery vo financovaní a zvýšiť flexibilitu a schopnosť reagovať na krízy.

EP o tom informuje na svojej webstránke s tým, že europoslanci vo štvrtok prijali uznesenie s názvom Rozšírenie viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027: odolný rozpočet EÚ pripravený na nové výzvy 366 hlasmi za, 128 poslancov bolo proti a 55 sa zdržalo hlasovania.

Situáciu zhoršila vojna na Ukrajine

Poslanci zdôraznili, že súčasný viacročný finančný rámec (VFR) už bol „na hranici svojich možností“ menej ako dva roky po jeho prijatí a túto situáciu ešte viac zhoršili nepredvídateľné udalosti v roku 2022, ako je vojna na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Upozorňujú, že rozpočet „jednoducho nie je vybavený, pokiaľ ide o veľkosť, štruktúru alebo pravidlá, rýchlo a účinne reagovať na množstvo kríz“ a sú „veľmi znepokojení tým, že súčasný VFR zanechá Úniu nedostatočne pripravenú na to, aby reagovala na prípadné budúce krízy a potreby a plnila svoju strategickú úlohu na medzinárodnej scéne“.

Silnejší rozpočet vďaka revízii

Revízia podľa nich musí poskytnúť nové finančné prostriedky na nové politické priority a zabezpečiť silnejší a pružnejší rozpočet EÚ, ktorý „spĺňa najvyššie normy transparentnosti a demokratickej zodpovednosti“. Takisto žiadajú, aby sa VFR zvýšil, a požadujú väčšiu rozpočtovú flexibilitu a „spoločný krízový nástroj“, ktorý „možno účinne a rýchlo aktivovať podľa potreby“.

Zníženie financovania programov

Poslanci tiež požadujú, aby splatenie dlhov a nákladov na prijaté úvery a pôžičky v rámci nástroja EÚ na obnovu bolo mimo stropov VFR. V opačnom prípade by tieto náklady v kontexte rastúcich úrokových sadzieb mohli viesť k zníženiu financovania programov, ako sú Erasmus+, EU4Health, Kreatívna Európa alebo Občania, rovnosť, práva a hodnoty.

Európska komisia oznámila, že v druhom štvrťroku 2023 navrhne „ambicióznu revíziu“ VFR. V máji uviedla, že „nepredvídané potreby, ktoré vytvorila vojna v Európe, výrazne presahujú dostupné prostriedky v súčasnom viacročnom finančnom rámci. Preto sa budú musieť nájsť nové zdroje financovania”.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska úniaEurópska komisia (EK)