Daňové subjekty dobrovoľne priznali dva milióny eur, softwarning pomáha finančnej správe vo výbere daní

Počítač, tlačivo, kancelária
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Zasielanie tzv. softwarningových správ pomáha nielen daňovým subjektom, ale aj finančnej správe v lepšom výbere daní. Finančná správa koncom minulého roka upozornila 696 daňových subjektov na to, že výsledok daňovej kontroly môže mať vplyv na výšku ich dane z príjmov za kontrolované zdaňovacie obdobie.

Dobrovoľne priznali dva milióny

Na základe týchto upozornení subjekty dobrovoľne dodatočne priznali dva milióny eur a znížili vykázanú daňovú stratu o viac ako 1,1 milióna eur. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Finančná správa úspešne využíva systém softwarningových upozornení, ktoré zasiela do elektronických schránok daňových subjektov na portáli finančnej správy a umožňuje im splniť si svoje daňové povinnosti dobrovoľne.

V decembri minulého roka zaslala v rámci šiestej etapy 783 softwarningových upozornení daňovým subjektom, u ktorých bola vykonaná daňová kontrola za zdaňovacie obdobie rokov 2017 až 2020 s nálezom nad dvetisíc eur.

Vplyv na výšku dane

Týmto spôsobom ich finančná správa upozornila na to, že výsledok daňovej kontroly DPH môže mať vplyv na výšku dane z príjmov za kontrolované zdaňovacie obdobie.

Na základe upozornení zaslaných v predchádzajúcich piatich etapách oslovené daňové subjekty podali 136 dodatočných daňových priznaní k dani z príjmov, ktorými dobrovoľne zvýšili priznanú daňovú povinnosť takmer o dva milióny eur a zároveň dobrovoľne znížili vykázanú daňovú stratu o viac ako 1,1 milióna eur.

Najväčší predpoklad nesplnenia povinností

U daňových subjektov, ktoré nereagovali na zaslané upozornenie a bol u nich najväčší predpoklad nesplnenia daňových povinností, finančná správa vykonala daňové kontroly. Z doteraz ukončených daňových kontrol dane z príjmov u týchto subjektov vykázala nález v sume vyššej ako 9 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Rybanská
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR