Credit Suisse si po poklese jej akcií na rekordné minimum od centrálnej banky vo Švajčiarsku požičia 50 miliárd frankov

Švajčiarska Credit Suisse
Ústredie švajčiarskej banky Credit Suisse je vidieť na tejto fotke zhotovenej dronom v Zürichu vo Švajčiarsku 27. októbra 2022. Švajčiarska banka Credit Suisse vo štvrtok 16. marca 2023 uviedla, že prejde, aby podporila svoje financie a požičiavala si na 54 miliárd dolárov od centrálnej banky po tom, čo sa jej akcie prepadli, čo stiahlo nadol ďalších veľkých európskych veriteľov v dôsledku zlyhania bánk v Spojených štátoch. Foto: SITA/AP

Švajčiarska banka Credit Suisse vo štvrtok oznámila, že sa bude snažiť podporiť svoje financie a požičia si až 50 miliárd švajčiarskych frankov od centrálnej banky vo Švajčiarsku.

Prepad o štvrtinu

Deje sa tak po tom, ako sa jej akcie v stredu prepadli o viac ako štvrtinu hodnoty, čo vyvolalo ďalšie obavy o zdravie finančných inštitúcií po nedávnom kolapse Silicon Valley Bank a Signature Bank v USA.

„Táto dodatočná likvidita by podporila hlavné podnikanie a klientov Credit Suisse, pretože Credit Suisse podniká potrebné kroky na vytvorenie banky jednoduchšej a zameranejšej na potreby klientov,“ uviedla banka.

Rekordné minimum

Akcie banky Credit Suisse v stredu klesli na rekordné minimum po tom, ako najväčší akcionár banky Saudi National Bank uviedol, že už nebude pumpovať do švajčiarskeho peňažného ústavu ďalšie peniaze.

Turbulencie v oblasti ceny akcií Credit Suisse vyvolali automatické prerušenie obchodovania s nimi na švajčiarskom trhu a viedli k zlacneniu akcií iných európskych bánk.

Pokles akcií

Hodnota akcií Credit Suisse v stredu počas popoludňajšieho obchodovania na švajčiarskej burze cenných papierov SIX klesla o viac ako 27 percent na zhruba 1,6 švajčiarskeho franku za kus.

Od februára 2021 sa cena akcií tejto banky znížila o viac ako 85 percent. Pre obavy o zdravie bankového sektora v stredu oslabili aj iné európskej banky.

Francúzska banka Société Générale klesla o 12 percent, francúzsky peňažný ústav BNP Paribas stratil viac ako 10 percent, nemecká Deutsche Bank si odpísala osem percent a britská Barclays Bank si pohoršila o takmer osem percent.

Financie od investorov

Saudi National Bank vložila do Credit Suisse približne 1,5 miliardy švajčiarskych frankov, aby v nej získala takmer 10-percentný podiel, keď sa švajčiarsky peňažný ústav vlani snažil získať financie od investorov a realizovať novú stratégiu s cieľom prekonať množstvo dovtedajších ťažkostí.

Po štvrtkových správach, že Credit Suisse si plánuje požičať spomenutú čiastku, akcie banky prudko stúpli o 30 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Credit SuisseSaudi National BankSignature BankSilicon Valley Bank