Centrálny depozitár stále eviduje pozostatky kupónovej privatizácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalkulačka graf
Ilustračné foto. pixabay.com

Dôsledky kupónovej privatizácie ešte stále nie sú na Slovensku minulosťou. Počas nej si viacerí občania kúpili akcie, teda cenné papiere slovenských podnikov, firiem či spoločností. Mnohé cenné papiere časom stratili hodnotu a občania ich bezodplatne previedli na štát. Tie ostatné, často aj bonitné, sú však stále vedené na účtoch v Centrálnom depozitári cenných papierov (CDCP). Keďže kupónová privatizácia bola pred takmer tromi desiatkami rokov, mnohí z nás cenné papiere v nej získané, zdedili. Dediči by teda mali požiadať notára o preverenie.

Účty je možné si preveriť

Ak majiteľ účtu zomrie, CDCP neumožní pozostalým disponovať s cennými papiermi zosnulého bez riadneho dedičského konania. Je vhodné napríklad na web stránke preveriť, či zomrelý príbuzný mal účet vedený v depozitári. Stačí zadať rodné číslo zomrelej osoby. To, aké cenné papiere na účte sú, pozostalý nedostane. Takúto informáciu depozitár poskytuje formou výpisu z účtu, o ktorý môže požiadať iba notár. „Väčšina notárov to robí automaticky, ale nemožno sa na to úplne spoliehať,“ radí vedúci odboru obchodných služieb a odboru sťažností a námietok v CDCP Michal Ninis. „Preto odporúčame, aby dediči požiadali notára o preverenie, či zosnulý príbuzný mal v centrálnom depozitári vedený účet. A ak ho mal, aké cenné papiere na účte sú,“ doplnil Ninis.

Notár v právoplatnom rozhodnutí o dedičstve určí kto a ako cenné papiere zdedil. Ak je cenných papierov málo alebo v nepárnom počte, dediči sa samozrejme môžu dohodnúť, že cenné papiere prejdú na jedného z nich a vzájomne sa vyplatia. „Odporúčame cenné papiere nedeliť na spoluvlastnícke podiely, pretože takto delené cenné papiere prakticky strácajú svoju hodnotu,“ radí Ninis.

Odborníci ďalej odporúčajú dôkladne si preveriť skutočnú trhovú hodnotu zdedených cenných papierov. Odmena notárovi za jeho služby sa totiž vypočítava ako percentuálny podiel z celkovej hodnoty zdedeného majetku, teda aj z hodnoty zdedených cenných papierov. Ak tieto cenné papiere budú „nadhodnotené“, budú pozostalí platiť za služby notárovi zbytočne veľkú sumu.

Dôležitá je trhová hodnota

Preto by si mali pozostalí sami preveriť skutočnú hodnotu zdedených cenných papierov a nemali by sa spoliehať len na ich ohodnotenie zo strany notára. Hodnotu cenných papierov je možné si overiť u obchodníkov s cennými papiermi, či v banke. Neraz sa totiž stáva, že notár cenné papiere zahrnuté do dedičstva ocení podľa menovitej hodnoty a nie podľa ich skutočnej trhovej hodnoty. Menovitá hodnota cenných papierov je úplne iná, vo väčšine prípadov vyššia, ako ich trhová hodnota.

Môže sa stať, že o dedičstve bonitných cenných papierov sa pozostalí dozvedia dodatočne. Občiansky zákonník dovoľuje obnovenie dedičského konania. Ak pozostalí zistia, že cenné papiere nemajú hodnotu, Ninis odporúča nenechávať ich na účte. „Je lepšie dať si veci do poriadku, pretože to môže skomplikovať život napríklad ďalším dedičom v budúcnosti,“ hovorí Ninis. Cenné papiere bez hodnoty je možné ponúknuť obchodníkom s cennými papiermi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Ninis
Firmy a inštitúcie CDCP Centrálny depozitár cenných papierov SR