Centrálna banka USA spravila najagresívnejší krok za niekoľko rokov a zvýšila úrokovú sadzbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fed, centrálna banka, úroková sadzba, dolár
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký Federálny rezervný systém (Fed) zintenzívnil boj proti inflácii, ktorá je najhoršia za 40 rokov, zvýšením svojej základnej úrokovej sadzby o pol percentuálneho bodu.

Stredajšie zvýšenie úrokov Fed-u je najagresívnejšie od roku 2000. Centrálna banka USA zároveň signalizovala ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.

Začnú redukovať svoju bilanciu

Krátkodobú úrokovú sadzbu Fed zdvihol do pásma 0,75 až 1 %. Dostala sa tak najvyššie od začiatku pandémie, ktorá vypukla pred dvomi rokmi.

Centrálna banka USA zároveň oznámila, že začne redukovať svoju bilanciu, ktoré je v hodnote deväť biliónov dolárov a tvoria ju najmä štátne cenné papiere a dlhopisy založené na hypotékach. Zmenšovanie bilancie bude mať za následok ďalšie zvyšovanie nákladov na požičiavanie.

Sila americkej ekonomiky

Šéf Fed-u Jerome Powell však na tlačovej konferencii vyjadril presvedčenie, že americká ekonomika je dostatočne silná na to, aby odolala vyšším nákladom na požičiavanie.

Tvorba pracovných miest je totiž rekordne vysoká, mzdy rastú rýchlym tempom a firmy pokračujú v investíciách do zariadení a softvéru.

(1 EUR = 1,0531 USD)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna bankaFederálny rezervný systém (Fed)