Čaputová podpísala konsolidačný balíček, čakajú nás vyššie dane a odvody a nižšie príspevky do druhého piliera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Vyhlásenie k predčasným voľbám do NR SR
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií. Celková lex konsolidácia s osemnástimi opatreniami dosahuje sumu takmer dve miliardy eur.

Zmeny a doplnenia v niektorých zákonoch

Vláda Roberta Fica zvyšuje dane pre Slovnaft, spotrebné dane na tabak a tvrdý alkohol, zníži príspevok do druhého piliera z 5,5 percenta na 4 percentá z hrubej mzdy, či o jeden percentuálny bod zvýši zdravotné odvody pre zamestnávateľov a živnostníkov.

Deň Ústavy SR, ktorý pripadá na 1. september, zostane štátnym sviatkom, ale nebude už dňom pracovného pokoja. Zákon tiež obsahuje zavedenie bankovej dane, vyššie dane na dividendy, či opätovné zavedenie daňových licencií pre právnické osoby. Medzi opatreniami je aj zrušenie zníženej 10-percentnej sadzby DPH na alkohol v reštauráciách. Sadzba sa od budúceho roka zvýši na 20 percent.

Druhý dôchodkový pilier

Obeťou hľadania úspor pri znižovaní deficitu verejných financií tak budú aj ľudia sporiaci si na penziu v druhom dôchodkovom pilieri. Príspevková sadzba do druhého piliera sa od začiatku budúceho roka trvale zníži zo súčasných 5,5 percenta na 4 percentá z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.

Nižšia sadzba do druhého piliera znamená, že väčšia suma dôchodkových odvodov zostane v Sociálnej poisťovni. V budúcom roku tak Sociálna poisťovňa týmto krokom získa takmer 365 miliónov eur, v roku 2025 takmer 462 miliónov eur a v roku 2026 takmer 497 miliónov eur.

Zvýšenie zdravotných odvodov

Od začiatku budúceho roka sa zvýšia zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a samoplatiteľov. Sadzba poistného pre zamestnávateľov stúpne z 10 percent na 11 percent z hrubej mzdy zamestnanca a sadzba poistného pre samostatne zárobkovo činnú osobu a samoplatiteľa zo 14 percent na 15 percent z ich vymeriavacieho základu. Sadzba pre zamestnanca vo výške 4 percent z hrubej mzdy sa zachová.

Zvýšenie sadzieb na zdravotné poistenie sa však bude uplatňovať len štyri roky, a to od 1. januára 2024 do 31. decembra 2027. Pôjde totiž len o prechodné opatrenie na stabilizáciu verejných financií. Minimálny mesačný preddavok na zdravotné poistenie pre SZČO od januára budúceho roka stúpne z pôvodne plánovaných 91,28 eura na 97,80 eura, teda o 6,52 eura mesačne.

Regulovaný odvod pre banky

Celkové zdanenie bánk bude od budúceho roka podstatne vyššie, ako je tomu doteraz. Pôvodne zamýšľaný bankový odvod sa však stane súčasťou regulovaného odvodu. Cieľom súčasnej vlády je zabezpečiť, aby sa banky spolupodieľali na financovaní základných verejných funkcií štátu. Efektívna daňová sadzba bude dokopy podľa rezortu financií 45 %. Regulovaný odvod pre banky spolu s daňou z príjmu tak dosiahnu v budúcom roku 580 mil. eur.

Znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 10 % zo základu dane sa nebude vzťahovať na alkohol podávaný v gastro prevádzkach. Na alkohol podávaný v gastre sa od začiatku budúceho roka uplatní sadzba DPH vo výške 20 %. Ide o jedno z opatrení z konsolidačného balíčka vlády Roberta Fica, ktoré schválil parlament. Štátu to prinesie ročne 27 miliónov eur.

Spotrebné dane na lieh a tabakové výrobky

Zvýši sa tiež základná sadzba spotrebnej dane na lieh. Sadzba stúpne o niečo vyše 6 percent, zo 130 percent na 138 percent. Znížená sadzba dane bude aj po zvýšení predstavovať 50 % zo sadzby dane z alkoholického nápoja, ktorým je lieh. Toto opatrenie štátu prinesie 17,9 milióna eur. Zvýšenie spotrebnej dane sa nebude vzťahovať na pivo a víno.

Konsolidačný balíček obsahuje aj zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov. Sadzba dane z tabaku, bezdymových tabakových výrobkov a cigariet stúpne k 1. februáru budúceho roka. Vláda umožní o mesiac dlhší dopredaj tabakových výrobkov v maloobchode tak, aby tomuto segmentu nevznikli neprimerane vysoké náklady pre potrebu následného ničenia nepredaných tabakových výrobkov. Tým sa zároveň zabezpečí plynulejší prechod na novú vyššiu sadzbu dane z tabakových výrobkov.

Zvýši sa aj zrážková daň z dividend

Stúpne aj zrážková daň z dividend, a to zo 7 percent na 10 percent. Vláda Roberta Fica tiež opäť zavádza minimálnu daň z príjmov právnických osôb, ktorú musí daňovník odviesť bez ohľadu na výšku daňového základu resp. straty.

Výška minimálnej dane závisí od ročného obratu. Minimálna daň dosiahne od 340 eur pri ročnom obrate firmy do 50-tisíc eur do 3 840 eur pri ročnom obrate nad 500-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Slovnaft