Britské banky sú pripravené na zvládnutie kríz vrátane neriadeného brexitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Britania europska unia brexit
Británia sa s EÚ nevie zhodnúť v otázke kontroly tovarov, ktoré prichádzajú do Severného Írska z ostatných častí Spojeného kráľovstva. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Banky vo Veľkej Británii sú dobre pripravené na zvládnutie budúcich kríz. Oznámila to v piatok Britská centrálna banka (BoE). Po finančnej kríze spred vyše desiatich rokov si banky vytvorili silné kapitálové rezervy, vďaka čomu dokážu zvládnuť otrasy v ekonomike.

Neriadený brexit síce prináša riziká pre stabilitu finančného systému, väčšine z nich však bankový systém dokáže odolať. V prípade, že krajina k 1. januáru vystúpi z Európskej únie bez dohody o úprave obchodných vzťahov, však môžu nastať „určité narušenia finančných služieb“.

Podľa BoE sektor dokáže zvládnuť straty z nesplácaných úverov v sume do 200 miliárd britských libier (GBP). Naplnenie tohto scenára by si ale vyžadovalo vážnu hospodársku krízu, počas ktorej by napríklad miera nezamestnanosti musela dosiahnuť 15 percent a ceny nehnuteľností klesnúť o 30 percent, a to je podľa BoE veľmi nepravdepodobné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BoE Britská centrálna banka