Platba prsteňom či náramkom napríklad za nákup, nie je to nereálny scenár

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Platobný terminál
Foto: ilustračné,

Už žiadne drobné či znechutený výraz predavača nad tým, že mu kupujúci platí privysokou bankovkou. Hotovosť by mohli úplne nahradiť platby kartou, mobilom, ale aj platobným prsteňom či náramkom. Nejedná sa pritom o nereálny scenár, keďže sú bezhotovostné platby stále populárnejšie.

Absencia platobného terminálu

Na vrchole rebríčka sú pritom stále platobné karty, čo potvrdzuje aj prieskum spoločnosti Mastercard. Spotrebitelia totiž nimi na Slovensku hradia až 53 percent platieb.

„Mohlo by to byť až 73 percent, keby ľudia pri každej piatej platbe u obchodníka nenarazili na absenciu platobného terminálu,“ uviedol pre portál voFinanciách Michal Čarný, generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Slováci však takto stále viac platia nie len v predajniach, ale aj na internete. Hotovosťou totiž kuriérovi v roku 2020 zaplatilo len 38 percent Slovákov, čo Čarný považuje za skokový pokles. Rok predtým totiž dobierku využívalo až 59 percent populácie.

Znalosťami zaostávame

Napriek stúpajúcej popularite však stále mnoho klientov nerozumie špecifikám platobných kariet. Aj preto si často mýlia ich dva najbežnejšie druhy, a to debetnú a kreditnú kartu.

„Kľúčovým rozdielom pritom je, že pri debetnej karte klient používa svoje vlastné finančné prostriedky, kým na kreditnej karte má úverový limit, teda peniaze od banky, ktoré môže, ale aj nemusí použiť,“ vysvetlila Anna Jambrová, hovorkyňa Československej obchodnej banky.

Debetné karty využíva ako základný produkt väčšina klientov, pričom sú podľa hovorkyne Tatra banky Simony Miklošovičovej vhodnejšie na bežné transakcie, ako napríklad na výbery z bankomatov. „Výber hotovosti pomocou kreditnej karty býva spravidla spojený s vyššími poplatkami,“ upozorňuje.

Kreditnú kartu by však klienti nemali zavrhovať. Podľa Marty Cesnakovej, hovorkyne Slovenskej sporiteľne, sa totiž zíde najmä pri ceste do zahraničia. Často je tam nevyhnutá na prenájom auta či rezerváciu hotela. Klientom sa môže zísť aj ako dodatočný zdroj peňazí, napríklad v prípade ak si potrebujú nutne niečo zaobstarať alebo majú príležitosť na výhodný nákup a nemajú práve po ruke vlastné financie.

Pozor na PIN kódy

Okrem neefektívneho využívania platobných kariet je častom problémom aj ich bezpečnosť. Klienti sa síce naučili nenosiť spolu platobnú kartu a PIN kód, ale často sa mylne domnievajú, že sa bez neho nedá platobná karta použiť.

„Okrem bezhotovostnej platby sa dá kartou bez PIN-u platiť aj na internete,“ upozorňuje Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ FinGO.sk. Preto je potrebné si podľa neho chrániť aj CVV kód, teda trojmiestne číslo na zadnej strane karty.

V opačnom prípade vie bez PIN-u zlodej či podvodník zaplatiť cudzou kartou na internete do výšky denného limitu, ktorý ma klient nastavený. Jeho vhodné nastavenie preto môže zamedziť prípadným škodám.

Ak by predsa len k strate karty alebo iným problémom pri bezhotovostných platbách došlo, mal by klient podľa oslovených odborníkov kontaktovať bezodkladne svoju banku. Tá vie totiž klientovi poradiť s ďalším postupom, ako aj zablokovať platobnú kartu.

Motivácia aj pre obchodníkov

Okrem tejto tradičnej formy bezkontaktných platieb však Slováci podľa Čarného radi holdujú novým technológiám, čo potvrdzuje aj skutočnosť, že si platbu mobilom vyskúšala už pätina populácie a 10 percent už zaplatilo aj hodinkami.

Tieto metódy totiž klientom neposkytovali len pohodlie, ale počas pandémie zavážilo aj to, že boli bezpečnejšie. Klienti totiž pri platbe nad 50 eur mobilom alebo hodinkami nemusia zadávať PIN kód.

Na overenie platby sa totiž využíva vstupný kód daného zariadenia alebo biometrické overenie, teda otlačok prsta či zosnímanie tváre.

Platbu mobilom môžu podľa Cesnakovej oceniť aj drobní alebo sezónni podnikatelia, napríklad taxikári, kuriéri, remeselníci či majitelia menších predajní. Prostredníctvom aplikácie v mobile môžu totiž prijímať platby kartami bez toho, aby si museli kupovať ďalšie zariadenia.

„ Obchodník tiež priamo vo svojom telefóne uvidí prehľad a históriu všetkých transakcií,“ doplnila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Novinky pre spotrebiteľov

O svoje práva sa pritom pri takomto scenári nemusia báť ani spotrebitelia, pretože doklad si môžu nechať doručiť prostredníctvom SMS, emailom alebo cez QR kód.

Na digitalizácií účteniek pracuje aj samotná spoločnosť Mastercard, podľa ktorej by tento krok nie len znížil tlač zbytočných papierových účteniek, ale aj zamedzil ich strate a zjednodušil by tak reklamácie.

Okrem toho sa do praxe dostávajú aj platby inými nositeľnými zariadeniami, ako napríklad platobné náramky a testujú sa už aj platobné prstene. Spotrebitelia tak isto môžu bezhotovostne platiť aj kryptomenami.

Musia mať však podľa Čarného zriadenú kypromenovú platobnú kartu, ktorá je prepojená s kryptopeňaženkou. Tá slúži na premenu kryptomien do lokálnej meny, napríklad eura.

V súčasnosti však tento spôsob platby skôr ojedinelý a podľa Čikesa ich skôr v praxi používajú nadšenci alebo inovátori. „Občasné správy o nákupe za kryptomeny sú skôr marketingové, s cieľom podporiť túto menu a jej využívanie,“ doplnil prevádzkový riaditeľ FinGO.sk.

Hotovosť ostáva

Do budúcna sa však aj tento spôsob platby plánuje zjednodušiť, pričom práve faktory ako pohodlnosť, rýchlosť či bezpečnosť môžu podľa spoločnosti Mastercard prispieť k tomu, že sa hotovostné platby budú odsúvať do úzadia.

Oslovení odborníci však neočakávajú, že vymiznú úplne. Popularita bezhotovostných platieb totiž nie je všade rovnaká, čo potvrdil aj prieskum Svetového ekonomického fóra z roku 2020.

Jeho výsledky ukázali, že zatiaľ čo v krajinách ako Švédsko by sa hotovosti vzdalo až 74 percent populácie, v Nemecku by to urobilo len 49 percent.

Uprednostňujú ju totiž napríklad ľudia, ktorí pracujú v rámci takzvanej šedej ekonomiky alebo seniori, pre ktorých bezhotovostné platby nie sú jednoduché.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna JambrováMarta CesnakováMichal ČarnýSimona MiklošovičováZoltán Čikes
Firmy a inštitúcie ČSOB Československá obchodná bankaFinGO.skMastercardSlovenská sporiteľňaSvetové ekonomické fórumTatra bankaVoFinanciach