Asociácia DDS kritizuje Krajniakovo ministerstvo, má výhrady voči návrhu o sporení v 3. pilieri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodok, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Navrhované zmeny v podpore dobrovoľného sporenia si na dôchodok považuje Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS) za nešťastné riešenie, o ktorom rezort práce a sociálnych vecí s doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami nediskutoval.

Legislatívny návrh podľa asociácie zbytočne vytvára dvojkoľajnosť a triešti prostriedky, ktoré by sa mohli investovať do zlepšenia existujúceho systému a vytvára predpoklady na vytváranie ďalších systémov. „Subjekty, ktoré sa k nám férovo pripoja, radi privítame,“ uviedla ADDS v tlačovej správe.

Zavádzajúce a nepodložené tvrdenie

Liberalizácia sporenia si na penziu v treťom pilieri môže systému podľa ADDS priniesť nové nápady, ako uchopiť zodpovednosť jednotlivcov za dôchodky. „Na druhej strane treba mať neustále na zreteli stabilitu a bezpečnosť a transparentnosť systému, ktorý nemá prežiť štyri alebo osem rokov, ale celý pracovný život človeka,“ upozorňuje.

ADDS považuje za zavádzajúce a nepodložené tvrdenie, že tento návrh pozdvihne mieru dobrovoľného sporenia na dôchodok len pre rozšírenie skupiny možných poskytovateľov. Zároveň varuje, že ide o nekoncepčné riešenie, ktoré môže negatívne ovplyvniť systém dobrovoľného sporenia na dôchodok.

Dôchodková prémia

Možnosti sporenia v treťom, doplnkovom dôchodkovom pilieri by sa mali od roku 2023 rozšíriť. Nový osobný dôchodkový produkt by mali popri doplnkových dôchodkových spoločnostiach ponúkať aj dôchodkové správcovské spoločnosti, obchodníci s cennými papiermi, správcovské spoločnosti, ako aj banky a poisťovne.

Na osobný dôchodkový produkt by mal prispievať aj štát, a to tzv. dôchodkovou prémiou v sume 60 až 100 eur v závislosti od výšky ročných príspevkov sporiteľa. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

Prispeje aj štát

Na nový osobný dôchodkový produkt má prispievať nielen zamestnanec a zamestnávateľ, ale aj štát. Štátna dôchodková prémia by dosahovala 60 eur ročne, ak ročné príspevky sporiteľa dosiahnu od 180 do 240 eur, na 80 eur ročne by sa zvýšila pri príspevkoch sporiteľa v sume 240 až 300 eur ročne.

Ak príspevky sporiteľa dosiahnu viac ako 300 eur ročne, štátna prémia bude v sume 100 eur ročne. Rezort práce súčasne zachová existujúcu daňovú úľavu na príspevky zamestnanca v sume 180 eur ročne.

Záujem o sporenie v treťom pilieri by malo zvýšiť aj zrušenie platenia zdravotných odvodov z príspevkov zamestnávateľa a súčasne zachovanie príspevku zamestnávateľa ako daňového výdavku do 6 percent hrubej mzdy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie Asociácia doplnkových dôchodkových spoločností (ADDS)MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR