Americké aj ázijské akciové trhy uzavreli zmiešane, v Bielom dome ešte dohoda nepadla

USA, akciový trh, akcie, Wall Street, burza
Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký akciový trh v pondelok uzavrel zmiešane. Na trhu pretrvávajú obavy z potenciálnej platobnej neschopnosti USA, ktorá by mohla nastať už 1. júna, keďže sa Kongres ešte nedohodol na dlhovom strope.

Nedosiahli žiadnu dohodu

Americký prezident Joe Biden a republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Kevin McCarthy v pondelok diskutovali o navýšení dlhového stropu, ale nedosiahli žiadnu dohodu.

Republikáni sú odhodlaní znížiť výdavky, zatiaľ čo Bidenov tím ponúkol, že úroveň výdavkov ponechá na rovnakej úrovni. Biden chce zvýšiť niektoré dane najbohatším Američanom a niektorým veľkým spoločnostiam, avšak McCarthy už na začiatku povedal, že to neprichádza do úvahy.

Investori sú čoraz nervóznejší

Obavy z možnej platobnej neschopnosti USA pritom pridávajú na nervozite investorov, ktorých už znepokojuje zdravie globálnej ekonomiky po zvyšovaní úrokových sadzieb na ochladenie inflácie a krachy bánk v USA a Švajčiarsku.

Index S&P 500 zostal takmer nezmenený, pričom sa zvýšil len o menej ako 0,1 percenta a uzavrel na úrovni 4 192,63 bodu. Priemyselný index Dow Jones klesol o 0,4 percenta na 33 286,58 bodu. Technologický Nasdaq stúpol o 0,5 percenta na 12 720,78 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 si pripísal 1,2 percenta a stúpol na 1 795,38 bodu.

Ázijská burza bola tiež zmiešaná

Ázijské akciové trhy boli v utorok tiež zmiešané. Hlavný japonský index Nikkei 225 v stredu stúpol o 0,6 percenta. Index hongkonskej burzy Hang Seng stratil 0,3 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite si pohoršil o 0,8 percenta. Naopak, juhokórejský index Kospi si polepšil o 0,8 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenKevin McCarthy