Allianz varuje pred prírodnými živlami spôsobujúcimi ujmu na majetku, škoda sa môže vyšplhať na desaťtisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Allianz
Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Najškodlivejším živlom uplynulého leta bolo krupobitie.

Škody spôsobené živlami

Informovala o tom poisťovňa Allianz, ktorá od júna do konca septembra zaregistrovala takmer 4 300 škôd spôsobených živlami za viac ako 7,3 milióna eur, pričom polovicu nákladov po živelných škodách tvorili škody po krupobití. Krupobitie spôsobilo celkovo 1 256 škôd za takmer 3,6 milióna eur.

Riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli spresnil, že v polovici júla im viacerí klienti hlásili poškodenie či zničenie úrody krupobitím, a to najmä na východe Slovenska. „Poľnohospodárovi z Michaloviec ľadovec zničil úrodu pšenice, kukurice a sóje za viac ako 124-tisíc eur. Ľadovec ničil aj privátny majetok klientov. V okrese Sobrance sme riešili ľadovcom poškodenú strechu a zatečené podkrovie. Škoda dosiahla 20-tisíc eur,“ doplnil Nógli.

Víchrice na Slovensku

Druhým najviac škodlivým živlom boli v lete podľa Allianzu víchrice. Tie sa počas leta vyskytli na viacerých častiach Slovenska. Víchrice vyvracali stromy a poškodzovali zaparkované vozidlá a nehnuteľnosti.

„Len za posledné štyri mesiace evidujeme škody po víchriciach v hodnote takmer 1,8 milióna eur,“ informoval Nógli. Allianz ďalej informoval, že tretím najškodlivejším živlom boli povodne a záplavy, ktoré podľa štatistík Allianzu spôsobili takmer 1 400 poistných udalostí za takmer 1,4 milióna eur.

Nahlásenie škody telefonicky alebo online

Allianz odporúča akúkoľvek vzniknutú škodu v domácnosti či nehnuteľnosti čo najskôr hlásiť poisťovni či už telefonicky alebo online. Je potrebná aj fotodokumentácia poškodení, ktoré sa prikladá k hláseniu školy.

„Škody na privátnom majetku po záplavách, povodniach a atmosférických zrážkach sú v Allianz kryté v rámci poistenia nehnuteľnosti a domácnosti Môj domov už v základnom balíku poistenia,“ informovala poisťovňa s tým, že aby bola škoda krytá v plnom rozsahu je potrebné, aby bol majetok správne poistený. Podpoistenie je podľa Allianzu najčastejšia chyba pri poistení nehnuteľnosti.

„Odporúčame klientom, aby si prehodnotili svoje poistné zmluvy a upravili výšku poistnej sumy tak, aby pokrývala reálnu hodnotu ich majetku. V prípade škody na podpoistenej nehnuteľnosti im totiž poisťovňa bude môcť vyplatiť len pomernú časť škody podľa úrovne podpoistenia,“ vysvetlila hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dárius NógliLucia Strnad Muthová
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská poisťovňa