Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, bol vyznamenaným bojovníkom odboja

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hubert Germain
Foto: archívne, SITA/AP

Vo veku 101 rokov zomrel Hubert Germain, posledný žijúci člen elitnej skupiny vyznamenaných bojovníkov francúzskeho protinacistického odboja počas druhej svetovej vojny.

Jeho úmrtie v utorok potvrdil úrad prezidenta, podľa ktorého Germain „stelesnil storočie slobody“.

Odovzdal radšej prázdny papier

Hubert Germain sa narodil 6. augusta 1920 v Paríži. Keď v júni 1940 Francúzsko kapitulovalo pred nacistami, absolvoval vstupné testy na námornú akadémiu.

„Keď vstal od skúšobného stola, odovzdal radšej prázdny papier, než aby dal prázdny šek Francúzsku, ktoré išlo spať a ktoré sa vzdalo rezignácii a odriekaniu,“ uviedla kancelária prezidenta Emmanuela Macrona vo vyhlásení.

Krátko pred 20. narodeninami Germain utiekol do Londýna, kde sa pridal k silám generála Charlesa de Gaullea. Bojoval v Taliansku, Egypte, Líbyi i na území dnešnej Sýrie a zúčastnil sa aj na vylodení spojencov v Provensalsku v roku 1944.

Posledný žijúci člen skupiny

De Gaulle ho neskôr vyznamenal Radom oslobodenia. Túto poctu si vyslúžilo 1 038 ľudí, ktorých volali Spoločníkmi oslobodenia. Podľa Múzea Radu oslobodenia bol Germain posledný žijúci člen skupiny. „S odchodom posledného predstaviteľa tohto rytierstva 20. storočia sa obracia stránka našich dejín,“ vyjadrila sa v utorok ministerka obrany Florence Parlyová.

Po vojne Germain pôsobil ako starosta, poslanec aj vládny minister. Prinajmenšom do 99 rokov sa zúčastňoval na pamätných vojnových podujatiach.

Smútočný obrad sa uskutoční v nadchádzajúcich dňoch v parížskej Invalidovni, uviedla Macronova kancelária. Germaina pochovajú 11. novembra, na Deň prímeria, na pamätnom mieste Mont-Valérien západne od Paríža.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronFlorence ParlyováHubert Germain