Vlak s rádioaktívnym odpadom dorazil do cieľa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia
Foto: SITA/AP

DANNENBERG 8. novembra (WEBNOVINY) – Vlak so zásielkou rádioaktívneho odpadu z Francúzska do Nemecka dorazil v pondelok do svojej cieľovej stanice po niekoľkých dňoch meškania, ktoré spôsobili masové protesty, informovala polícia. „Vlak dorazil do vykladacej stanice v Dannenbergu (na severe Nemecka) o 9.25,“ uviedla pre tlačovú agentúru AFP hovorkyňa polície, ktorú agentúra nemenovala. Teraz 123 ton odpadu preložia na nákladné autá, ktorými ho prepravia do 20 kilometrov vzdialeného zariadenia v meste Gorleben.

Aktivistov blokujúcich železničnú trať odstránili

Nemecká polícia v pondelok rozohnala aktivistov, ktorí blokovali prejazd vlaku so zásielkou rádioaktívneho odpadu z Francúzska do Nemecka, informovala o tom vo vyhlásení. Operácia zameraná na odstránenie demonštrantov blokujúcich trať, ktorá smeruje k zariadeniu, kde by mal odpad skončiť, trvala celú noc, uviedla polícia. Jej hovorkyňa pre tlačovú agentúru AFP povedala, že „evakuácia je dokončená; na dráhe nezostal nikto“. Podľa predošlých správ polície v meste Harlingen vzdialenom asi 15 kilometrov od železničnej stanice v Dannenbergu, ktorá je cieľovou stanicou vlaku s odpadom, jej príslušníci z trate odstránili okolo 3 tisíc demonštrantov.

Stovky aktivistov ničili v nedeľu pri Harlingene železničnú trať

Protest proti konvoju sa skončil bitkou medzi policajtmi a asi tisíckou demonštrantov. Poriadkové sily zasahovali obuškami, štipľavým sprejom a vodnými delami. Podľa polície utrpeli zranenia aktivisti aj policajti, pričom viacerých demonštrantov pozatýkali. Presné čísla zatiaľ nie sú známe. Polícia tiež tvrdí, že ide o „členov anarchistických zoskupení“, ktorí zvolili násilnú taktiku a na policajtov hádzali svetlice a použili slzotvorný plyn.

Aktivisti tvrdia, že vlak s odpadom je dvakrát rádioaktívnejší ako odpad z Černobyľu

Vlak so 154 tonami spracovaného rádioaktívneho odpadu smeruje z francúzskeho mesta Valognes do nemeckého Gorlebenu. Všetok odpad pochádza z nemeckých elektrární. Aktivisti tvrdia, že je dvakrát rádioaktívnejší ako odpad z Černobyľu. Vlak má 14 vagónov – 11 obsahuje odpad v troch sa vezie poriadková polícia.

Aktivisti sa obávajú, že sa nakoniec z dočasnej skládky pre použitý jadrový materiál, Gorleben neďaleko Dannenbergu, stane trvalá. Podľa Greenpeace nebude bývalá soľná baňa Gorleben z dlhodobého hľadiska bezpečná. Aktivisti chcú tiež takýmto spôsobom poukázať na veľké riziká pre človeka a životné prostredie vyplývajúce z „veľmi“ nebezpečné nákladu, ktorý považujú na „najtoxickejší v histórii“. Predstavitelia francúzskej energetickej spoločnosti Areva to odmietajú a zdôrazňujú, že ide o rutinnú zásielku a k žiadnemu úniku rádioaktivity nemôže dôjsť.

Jadrová otázka sa v Nemecku stala citlivou politickou témou po tom, ako kabinet kancelárky Angely Merkelovej odhlasoval predĺženie životnosti pre 17 nemeckých jadrových zariadení. To vyvolalo obrovský nesúhlas opozície a verejnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať