Vláda odvolala viacerých štátnych tajomníkov a vymenovala nových. Vo funkcii skončili Navrátil, Gucký či Bírá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas rokovania 2. schôdze vlády SR. Bratislava, 2. november 2023. Foto: SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Vládny kabinet vo štvrtok vymenoval za štátnu tajomníčku ministerstva financií Danielu Klučkovú. Na ministerstve pôsobí už od roku 2007, ako generálna riaditeľka sekcie daňovej a colnej.

Noví štátni tajomníci

V roku 2020 bola aj prezidentkou finančnej správy. V minulosti pracovala ako riaditeľka Daňového úradu Bratislava I a vytvorila aj Daňový úrad pre vybrané daňové subjekty, kde taktiež pôsobila ako jeho riaditeľka.

Vláda zároveň odvolala Romana Navrátila z funkcie generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva financií. Miesto neho vymenovala Vladimíra Kešjara z Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

V roku 2013 pôsobil sedem mesiacov ako podpredseda Telekomunikačného regulačného úradu SR. V minulosti pôsobil aj ako predseda oddelenia Siemens na Slovensku, ale aj ako generálny riaditeľ finančného a poisťovacieho sektora spoločnosti AIG na Slovensku.

Vláda štvrtok odvolala Roberta Guckého z funkcie hlavného hraničného splnomocnenca SR. Túto funkciu zastával od 25. februára 2021.

Ukončenie služobného pomeru

Vláda štvrtok odvolala aj zástupcu hlavného hraničného splnomocnenca SR Ľudovíta Bírá. V tejto funkcii pôsobil od 12. marca 2021.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je povinné o týchto zmenách diplomatickou cestou informovať Maďarsko, Poľskú republiku, Českú republiku a Ukrajinu.

Robert Gucký dňom 31. októbra 2023 ukončil služobný pomer príslušníka Policajného zboru, a to na základe vlastnej žiadosti. Od uvedeného dňa nevykonáva funkciu riaditeľa úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.

Novým štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí je Rastislav Chovanec. Rozhodla o tom vláda na svojom štvrtkovom zasadnutí.

Chovanec vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. V rokoch 2014 až 2022 bol štátnym tajomníkom v rezorte hospodárstva.

Úlohy, ktoré hlavnému hraničnému splnomocnencovi Slovenskej republiky vyplývajú z jeho funkcie, bude vykonávať vládou menovaný zástupca hlavného hraničného splnomocnenca Slovenska. Uznesením vlády z 9. júna 2021 bola za zástupcu hlavného hraničného splnomocnenca vymenovaná Jana Juričková.

Zmeny na zdravotníckych postoch

Ministerstvo zdravotníctva SR bude mať od 3. novembra dvoch nových štátnych tajomníkov. Vláda Roberta Fica na tieto pozície vymenovala Ladislava Slobodníka a Michala Štofka.

Ladislav Slobodník pracoval v roku 2020 ako generálny riaditeľ nemocnice v Poprade. Od apríla tohto roka je poradcom riaditeľa v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

Michal Štofko pôsobí ako prezident Asociácie zdravotných poisťovní. Vláda z pozície štátnej tajomníčky rezortu zdravotníctva súčasne odvolala Moniku Jankechovú.

Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vláda od 3. novembra vymenovala Mária Marušku.

Absolvent Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave pracoval ako konateľ a generálny riaditeľ spoločností v oblasti podnikania služieb a obchodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniela KlučkováLadislav SlobodníkMichal ŠtofkoRastislav ChovanecRobert FicoRobert GuckýVladimír Kešjar
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR