Viera Tomanová odmieta chyby v hospodárení úradu komisárky pre deti, obrátila sa na kontrolórov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viera Tomanová
Komisárka pre deti Viera Tomanová po zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, na ktorom odprezentovala správu o jej činnosti za rok 2019. Bratislava, 28. apríl 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Úrad komisárky pre deti Viery Tomanovej odmieta, že by bol nehospodárny a porušil zákon pri nakladaní s verejnými financiami. Uvádza sa to v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala riaditeľka Úradu komisára pre deti Emília Kršíková.

Pochybenia v hospodárení naznačila podpredsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Marcinková (Za ľudí). Uviedla, že pri predkladaní Tomanovej správy o jej činnosti v parlamente, dostali viacero podnetov, ktoré poukazovali na možné pochybenia.

Národní kontrolóri nedostatky nezistili

Podľa Kršíkovej úrad minulý rok podstúpil prierezovú kontrolu zo strany Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, pričom národní kontrolóri nezistili žiadne nedostatky významného charakteru.

„Chyby menšej významnosti identifikované kontrolórmi boli odstránené a kontrolný úrad ich v rámci svojej pôsobnosti môže kedykoľvek preveriť,” dodala Kršíková.

Komisárka pre deti Viera Tomanová sa v tejto súvislosti podľa riaditeľky úradu obrátila na predsedu NKÚ a požiadala ho, aby v rámci kontroly opatrení bolo opakovane preverené nakladanie s verejnými financiami a majetkom za rok 2019.

„Komisárka je presvedčená, že najvyššia štátna objektívna a kvalifikovaná kontrolná autorita potvrdí hospodárnosť i zákonnosť používania štátnych prostriedkom Úradom komisára pre deti,“ dodala Kršíková.

Pochybnosti v práci Tomanovej

Na Tomanovej úrade bol v stredu 27. mája poslanecký prieskum. Iniciovala ho podpredsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Marcinková (Za ľudí).

Tvrdí, že má dôvodné obavy, že činnosti úradu a komisárky nie je možné plne dôverovať. Poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) podotkol, že voči práci Tomanovej sa opakovane objavujú pochybnosti.

„Už pri predkladaní správy o jej činnosti sme dostali viacero podnetov, ktoré upozorňovali na nedostatky v jej činnosti, možno na pochybenia v hospodárení a taktiež na nečinnosť,“ dodala Marcinková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emília KršíkováOndrej DostálViera TomanováVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaZa ľudí