Výrobcom zelenej elektriny sa kráti čas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Panel solárny slnečný slnko elektrina OZE
Ilustračné foto SITA

Výrobcovia zelenej elektriny už majú len budúci pracovný týždeň na to, aby si splnili jednu z podmienok pre udelenie štátnej podpory v budúcom roku.

Výrobcom zelenej elektriny, ktorí chcú poberať podporu od štátu aj budúci rok, sa kráti čas na splnenie jednej zo zákonných povinností, ktoré sú predpokladom pre udelenie dotácie. Výrobcovia elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a kombinovanej vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla (KVET) musia do 15. augusta oznámiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR a svojmu regionálnemu prevádzkovateľovi distribučnej sústavy predpokladané množstvo dodanej elektriny v budúcom roku. Keďže tento rok pripadá dátum 15. augusta na sobotu, výrobcovia zelenej elektriny majú na splnenie spomínanej povinnosti už len nasledujúcich päť pracovných dní.

Niektorí to už majú za sebou

Vyššie uvedenú povinnosť si však nemusia voči regulačnému úradu splniť všetci výrobcovia zelenej elektriny. Ide o tých výrobcov zelenej elektriny, ktorí si už splnili povinnosť podľa iného ustanovenia v zákone o energetike. „Výrobca elektriny s právom na podporu, ktorý poskytol úradu do 30. mája údaje za predchádzajúci kalendárny rok a plánované údaje za nasledujúci rok o výrobe elektriny vo vlastnom zariadení na výrobu elektriny, vlastnej spotrebe vyrobenej elektriny pri výrobe elektriny, ostatnej vlastnej spotrebe elektriny a dodávke vlastnej vyrobenej elektriny nemusí k 15. augustu úradu zasielať oznámenie o uplatnení podpory na budúci rok,“ vysvetľuje regulačný úrad. Táto výnimka neplatí pri povinnosti výrobcov zelenej elektriny voči distribučnej spoločnosti.

Sankcia vyvolávajúca vášne

Minulý rok sa prvýkrát uplatnila sankcia vo forme odobratia ročnej štátnej podpory voči tým výrobcom elektriny, ktorí si spomínanú oznamovaciu povinnosť nesplnili. Nariadila to novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorú parlament schválil v roku 2013. U niektorých výrobcov zelenej elektriny vyvolala táto sankcia veľký odpor. Sankciou by sa mal dokonca zaoberať Ústavný súd SR, keďže títo výrobcovia zelenej elektriny, ktorým bola podpora odobratá, získali podporu u opozičných poslancov Národnej rady SR. Len pre úplnosť treba dodať, že títo poslanci proti spomínanej sankcii pri jej schvaľovaní v pléne neprotestovali, ani nenavrhovali žiadne zmeny.

Nie všetci bez podpory

Štátnu podporu na vyrobenú zelenú elektrinu, ktorú mimochodom platia všetci odberatelia elektriny vo svojich faktúrach, stratilo tento rok takmer 1 200 výrobcov zelenej elektriny. Na Slovensku ich pritom pôsobí viac ako tritisíc. Vďaka nedôslednosti niektorých výrobcov zelenej elektriny tak ušetrili odberatelia 67,6 milióna eur.

Najviac hriešnikov na strednom Slovensku

Najviac výrobcov zelenej elektriny stratilo v tomto roku štátnu podporu na strednom Slovensku, teda na území, kde pôsobí Stredoslovenská energetika – Distribúcia. Na strednom Slovensku stratilo podporu 550 výrobcov elektriny. V pôsobnosti stredoslovenskej distribučnej spoločnosti stratili podporu okrem iného aj spoločnosti Železiarne Podbrezová, COOP Jednota Krupina, štátny Slovenský vodohospodársky podnik či Oravská vodárenská spoločnosť.

Našli sa aj na západe a východe

Na západnom Slovensku v pôsobnosti Západoslovenskej distribučnej stratilo podporu viac ako 190 výrobcov zelenej elektriny. Medzi nimi aj firmy Slovenské elektrárne, PPC Energy, ktorá prevádzkuje v Bratislave 58 megawattovú plynovú turbínu, či Bratislavská vodárenská spoločnosť. Na území, ktoré obhospodaruje Východoslovenská distribučná, prišli napríklad o podporu Chemes Humenné, Letisko Košice, Lidl, či Aquapark Poprad. Celkovo na východnom Slovensku stratilo podporu necelých 400 výrobcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví