Von der Leyenová navrhla „európsky balík o veternej energii“, ktorý čelí jedinečnej kombinácií problémov

Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v príhovore o stave únie navrhla nový „európsky balík o veternej energii“, ktorý by mal zmierniť ťažkosti sužujúce odvetvie zelenej energie, vrátane problémov s financovaním a pomalým udeľovaním povolení. Informuje o tom portál Politico.

Európsky úspech

„Náš veterný priemysel… je európskym úspechom, ale v súčasnosti čelí jedinečnej kombinácii problémov,“ povedala Von der Leyen a dodala, že preto predložia európsky balík týkajúci sa veternej energie – v úzkej spolupráci s priemyslom a členskými štátmi.

Tento balík by mal podľa nej zahŕňať zameranie sa na urýchlené udeľovanie povolení a zlepšenie štátom podporovaných aukčných systémov spolu so „zručnosťami, prístupom k financiám a stabilnými dodávateľskými reťazcami“.

Sektor zasiahli problémy

Bezprostredne nebolo jasné, či bude balík pozostávať z nového právneho návrhu alebo z voľnejšieho akčného plánu, konštatuje Politico.

Európsky sektor veternej energie v posledných mesiacoch tvrdo zasiahli rôzne problémy, ktoré ovplyvnili hospodárske výsledky developerov a výrobcov turbín, vrátane prudko rastúcej inflácie, prekážok v dodávateľskom reťazci, zdržaní pri udeľovaní povolení, problémov s prístupom k dotáciám a rastúcej konkurencie s Čínou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia