Vodné elektrárne na Slovensku vyrobili v minulom roku menej elektriny, upravovali aj plán výpadkov

Vodné dielo Gabčíkovo
Vodné dielo Gabčíkovo. Foto: www.facebook.com

Slovenské elektrárne v minulom roku zaznamenali zníženie výroby elektriny vo vodných elektrárňach. Dôvodom bolo mimoriadne sucho. Výroba elektriny z vody medziročne klesla z 2 076 na bezmála 1 831 gigawatthodín, čiže zhruba o 12 %.

Rok 2022 bol extrémne suchý. Slovenské elektrárne sa podľa svojich slov snažili efektívne využiť každú kvapku a na základe aktuálnej hydrologickej situácie postupne operatívne upravovali plán odstávok, ktoré sa musia robiť pre údržbu elektrární.

Výkyvy na trhu

„Na druhej strane, extrémne výkyvy na trhu opäť preverili pripravenosť prečerpávacích elektrární. Potvrdzuje sa, že sú efektívnym zdrojom pre regulovanie výkyvov v elektrickej sieti a ich význam bude rásť s pribúdaním výroby z nepredvídateľných obnoviteľných zdrojov,“ uviedol vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov Ján Mazánik.

Menej elektriny vyrobil slovenský dominantný výrobca aj prostredníctvom tepelných elektrární v Novákoch a vo Vojanoch. Tepelné elektrárne patriace do spoločnosti Slovenské elektrárne vlani vyrobili takmer 1 136 gigawatthodín elektriny a do siete dodali skoro 909 gigawatthodín.

Dodávky uhlia

Pre problematické dodávky hnedého uhlia od Hornonitrianskych baní Prievidza vyrábala menej elektráreň v Novákoch. Keďže ide o dôležitého dodávateľa tepla v regióne, navyše viazaného povinnosťou dodávať elektrinu vo všeobecnom hospodárskom záujme, vypomôcť si museli hnedým uhlím z Českej republiky.

Čistá dodávka do siete v Novákoch klesla o takmer 10 %. Elektráreň končí výrobu k 31. decembru 2023.

Na východe Slovenska, v elektrárni Vojany, boli zasa nútení vyrábať menej pre postupný prechod z čierneho uhlia na spaľovanie tuhého druhotného paliva. Dodávky z Voján medziročne klesli o viac ako 26 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom