Hirmanov plán v boji proti vysokým cenám energií bol schválený, rozšírením stavu núdze chce ochrániť najzraniteľnejších

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karel Hirman
Minister hospodárstva SR Karel Hirman. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) bude mať voľnejšie ruky pri vyhlasovaní stavu núdze v energetike. Vládny kabinet schválil novely zákona o energetike a zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktoré majú chrániť slovenských odberateľov energií pred hroziacou cenovou nedostupnosťou elektriny a plynu.

Stav núdze v energetike

Ak novely zákonov schváli v skrátenom legislatívnom konaní aj Národná rada SR, rozšíri sa koncept stavu núdze v elektroenergetike a plynárenstve.

Štát tak bude mať dostatočné legislatívne nástroje, vďaka ktorým bude môcť pružne a efektívne reagovať na prípadný vznik stavu núdze.

V stave núdze bude možné na základe rozhodnutia vlády nariadiť účastníkom trhu s elektrinou alebo plynom opatrenia na zabezpečenie dostupnosti elektriny za určené ceny resp. za primeranú náhradu vo forme úhrady primeraných nákladov.

Ukladané opatrenia musia byť primerané, nediskriminačné a transparentné. Opatrenia môže ministerstvo nariadiť len v nevyhnutnom rozsahu a po nevyhnutnú dobu.

Premrštené ceny za energie

Koncept stavu núdze sa rozšíri na obdobie, kedy veľkoobchodná cena elektriny a plynu dosahuje hodnoty, ktoré môžu spôsobiť cenovú nedostupnosť elektriny či plynu pre odberateľov a súčasne môžu viesť k ohrozeniu bezpečnosti štátu, života a zdravia veľkej skupiny odberateľov alebo značným hospodárskym škodám u koncových odberateľov elektriny.

Po schválení noviel energetických zákonov bude môcť rezort hospodárstva vydať všeobecný hospodársky záujem na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny a plynu pre domácnosti. Tým môže ministerstvo zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu na najzraniteľnejších odberateľov.

Neplnenie povinností vyplývajúcich z opatrení nariadených v stave núdze v elektroenergetike alebo v plynárenstve bude správnym deliktom. Zaň môže Slovenská obchodná inšpekcia uložiť pokutu od 50 tisíc eur do 10 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karel Hirman
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySlovenská obchodná inšpekcia (SOI)