Veľká Británia plánuje solárnu „revolúciu“ pre nové domy

Všetky nové domy budú mať povinne solárne panely, čo má znížiť účty za energiu a prispieť k uhlíkovej neutralite.
Air source heat pump unit installed outdoors at a modern home with solar panels in the Netherlands
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nové domy postavené vo Veľkej Británii budú mať podľa vládneho návrhu zákona povinne strešné solárne panely, čo má znížiť účty za energiu a pomôcť splniť ciele v oblasti znižovania emisií uhlíka. Oznámila to minulý týždeň v piatok vláda labouristov pod vedením premiéra Keira Starmera.

Strana plánuje do roku 2029 postaviť 1,5 milióna nových domov, čo je podľa mnohých odborníkov ambiciózny cieľ vzhľadom na pretrvávajúci nedostatok bývania. Minister energetiky Ed Miliband označil návrhy za „monumentálny krok v uvoľnení tejto strešnej revolúcie“.

Ročná úspora viac ako 500 libier

„Nové domy budú mať aj nízkouhlíkové vykurovanie, ako sú tepelné čerpadlá, a vysokú energetickú efektívnosť, čo zníži účty za energiu a posilní energetickú bezpečnosť krajiny vďaka čistej, domácej energii,“ uviedla britská vláda. Podľa jej vyhlásenia by „typická existujúca britská domácnosť mohla ušetriť približne 530 libier ročne inštaláciou strešných solárnych panelov“.

Navrhovaný štandard Future Homes by znamenal, že stavebné predpisy budú po prvýkrát výslovne podporovať solárnu energiu, pričom sa počíta s výnimkami pre domy v tieni stromov alebo s výrazným zatienením. Politiku privítala aj environmentálna organizácia Greenpeace, ktorá však vyzvala vládu na ďalšie kroky. „Toto je skvelý príklad toho, ako klimatické riešenia môžu nielen znížiť emisie, ale aj zlepšiť životy ľudí,“ uviedla Ami McCarthyová, šéfka politického oddelenia Greenpeace.

Uhlíková neutralita do roku 2050

„Teraz musia ministri urýchlene reformovať celý energetický systém Spojeného kráľovstva a zastaviť určovanie ceny elektriny podľa plynu, aby si nižšie účty za lacnú, čistú obnoviteľnú energiu mohli užívať všetci, nielen obyvatelia novostavieb,“ dodala McCarthyová. Británia si stanovila cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Firmy a inštitúcie: Greenpeace