V Záporožskej jadrovej elektrárni nemá kto vymeniť palivo po dátume spotreby. Hrozí radiačná havária?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záporožská jadrová elektráreň
Záporožskú jadrovú elektráreň stráži ruský vojak. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

V ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni čoskoro uplynie dátum spotreby jadrového paliva používaného v reaktoroch. Tento problém komplikuje skutočnosť, že ho v prípade potreby nemá kto vymeniť. Referuje o tom web epravda.com.ua s odvolaním sa na šéfa ukrajinskej energetickej spoločnosti Enerhoatom Petra Kotina.

Hrozí radiačná havária

Prvé dávky súčasného paliva boli do reaktorov Záporožskej jadrovej elektrárne vložené v roku 2017, pričom jeho prevádzkové obdobie stanovené výrobcom je šesť rokov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Pokračujúce používanie takéhoto paliva porušuje podmienky technických špecifikácií, určených s ohľadom na bezpečnostné normy, a môže viesť k zničeniu celistvosti palivových článkov a v dôsledku toho k radiačnej havárii,“ uviedol Kotin.

Na vyriešenie tohto problému je potrebné vykonať bezpečnostnú analýzu. Ak bude podľa jej výsledkov potrebné vybrať palivo z reaktorov, tak vyvstanú mnohé ďalšie otázky, na ktoré zatiaľ nie sú odpovede. Tieto záležitosti má riešiť kompetentný, skúsený a licencovaný technický manažment a inžinieri prevádzkovateľa jadrovej elektrárne.

Nie je tam kompetentný personál

Takýto personál už v Záporožskej jadrovej elektrárni nie je k dispozícii. ‚Rašisti‘ 3. februára 2024 odsunuli zo stanice posledný kompetentný personál Enerhoatomu, asi 400 ľudí, vrátane personálu s licenciou. Nie sú tam ľudia, ktorí by boli schopní robiť komplexné rozhodnutia a takí, od ktorých závisí jadrová a radiačná bezpečnosť zariadenia,“ poznamenal Kotin a dodal, že „špecialisti“ povolaní z Ruska nemajú kompetencie ani skúsenosti, nakoľko moderná Záporožská jadrová elektráreň sa výrazne líši od zastaralých jadrových elektrární v Rusku.

Záporožská jadrová elektráreň je najväčšia jadrová elektráreň v Európe a ruské sily ju okupujú od počiatočných fáz invázie. O jej prevádzku sa však starajú prevažne ukrajinskí zamestnanci. Pozícia zariadenia na fronte znamená, že blízke mestá aj okolie samotnej elektrárne často ohrozuje ostreľovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petro Kotin
Firmy a inštitúcie Enerhoatom