ÚRSO rieši budúcoročné ceny elektriny, plynu a tepla. Kedy sa ich dozvedia domácnosti a malé podniky?

Elektrina, plyn, energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Niektorí politici avizujú, že začiatkom decembra plánujú zverejniť budúcoročné ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však upozorňuje, že cenové konania stále prebiehajú a definitívne ceny energií by sme sa mali dozvedieť koncom roka.

Cenové konania o budúcoročných regulovaných cenách elektriny, plynu, tepla a vody pre domácnosti a malé podniky na úrade stále prebiehajú. ÚRSO nikdy vopred nekomentuje výsledok cenových konaní, aby neohrozil ich legitimitu. Predpokladáme, že definitívne budú ukončené do konca tohto roka,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Mimoriadne opatrenia

Regulačný úrad stále čaká na vládou schválené mimoriadne opatrenia, ktoré by mali pomôcť v boji s dramaticky drahými energiami.

Viac o téme: Energetická kríza

Bez prijatia avizovaných mimoriadnych opatrení zo strany štátu, nie je totiž možné klasickou reguláciou zabrániť dramatického nárastu regulovaných cien elektriny, plynu a tepla.

Hneď ako budú finálne prijaté avizované mimoriadne opatrenia štátu, úrad ich v zmysle platnej legislatívy zohľadní v aktuálne prebiehajúcich cenových konaniach. Bez včasného prijatia avizovaných mimoriadnych opatrení štátu však bude musieť úrad určiť regulované ceny v zmysle dnes platných regulačných rámcov,“ upozornil Igaz.

Intenzívne rokovania

ÚRSO podľa neho môže v aktuálnych cenových konaniach využívať iba regulačné nástroje a opatrenia, ktoré sú v súlade s dnes platnou legislatívou SR. „Paralelne s aktuálnymi cenovými konaniami na úrade preto prebiehajú aj rokovania o avizovaných mimoriadnych opatreniach štátu v rámci energetickej krízy,“ doplnil Igaz.

Regulátor víta predbežné zavedenie cenových stropov zo strany štátu v oblasti dodávky elektriny a plynu pre rok 2023, ktoré sa v súčasnosti dolaďujú.

Taktiež vítajú aj avizované zastropovanie cien tepla. „Sme vo veľmi intenzívnych rokovaniach najmä s Ministerstvom hospodárstva SR, s ktorým konzultujeme detaily implementácie opatrení vlády, aby boli kompatibilné s regulačným rámcom,“ konštatoval Igaz.

ÚRSO regulované ceny určuje pre kategóriu zraniteľných odberateľov. Medzi nich patria domácnosti a malé podniky s presne určenou spotrebou. Pri elektrine je to spotreba do 30 tisíc kilowatthodín za rok, pri plyne je to do 100 tisíc kilowatthodín za rok. Regulačný úrad reguluje aj ceny energií pre zariadenia sociálnych služieb a bytové domy s vlastnou kotolňou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví